Boże Narodzenie a nowy wariant koronawirusa. Czego możemy się spodziewać?

Patrycja
Zdrowie
30.11.2021 14:50
Boże Narodzenie a nowy wariant koronawirusa. Czego możemy się spodziewać?

Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Czy nowy, niebezpieczny wariant koronawirusa wpłynie na wprowadzenie dalszych restrykcji? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Zdjęcie Boże Narodzenie a nowy wariant koronawirusa. Czego możemy się spodziewać? #1

Omikron- nowy niebezpieczny wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa Omikron został odkryty po raz pierwszy w RPA. Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała go jako "budzący niepokój". Dodatkowo WHO zwraca uwagę na "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

Omikron bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym świecie, a kolejne kraje wprowadzają nowe restrykcje, aby zahamować postępującą pandemię.

Polski rząd wprowadził „pakiet alertowy”

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Oficjalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Jak na razie wiadomo, że od 1 do 17 grudnia obowiązywać będzie „pakiet alertowy” obostrzeń przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej powiedział, że „Mamy do czynienia z mutacją, która stanowi ryzyko przyspieszenia pandemicznych procesów. To zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. W związku z tym przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń”.

  • Nowe restrykcje zakładają ostrzejsze limity wobec osób niezaszczepionych. Będą one obowiązywać między innymi w restauracjach, klubach fitness i kinach. Zmniejszono limity z 75% do 50% zapełnienia.
  • W punktach typu siłownia, strefa fitness, targi, konferencje, muzea podniesiono limit do 1 osoby na 15 m kw.
  • Zmniejszono limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela, komunie, dyskoteki. W imprezach sportowych z 500 do 250.
  • Wydano także zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Podróżni wracający z tych krajów będą mieć wydłużoną kwarantannę do 14 dni.
  • Zmieniono także zasady dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen, zwiększając kwarantannę do 14 dni.

Boże Narodzenie a nowy wariant koronawirusa

Specjalista chorób zakaźnych profesor Ernest Kuchar prognozuje, że „liczby zakażeń i pacjentów na oddziałach covidowych do świąt liczby nowych zakażeń będą wysokie. Czekają nas pewnie smutne święta”.

Potwierdza to profesor Robert Flisiak z Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Uważa, że „w czasie świąt pojawi się szczyt hospitalizacji” i ” liczba nowych zakażeń też będzie wysoka, bo strategia walki z pandemią jest zupełnie inna niż rok temu”.

Nadchodzące dwa tygodnie pokażą, czy rząd zdecyduje się na wprowadzenie ostrzejszych działań przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną