To badanie może uratować Ci życie. Co wykrywa cytologia?

Patrycja

Zdrowie

09.12.2021 10:43

To badanie może uratować Ci życie. Co wykrywa cytologia?

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które może uratować życie. Pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. Dowiedz się na czym polega, jak często wykonywać cytologię i jak przygotować się do badania?

Zdjęcie To badanie może uratować Ci życie. Co wykrywa cytologia? #1

Profilaktyka raka szyjki macicy

Cytologia pozwala wykryć jednego z częstszych nowotworów występujących u kobiet- raka szyjki macicy. Regularne badania cytologiczne mogą uratować życie! Pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym stadium. Profilaktyka jest szczególnie ważna, ponieważ rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Cytologia pozwala także na wykrycie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

Dla kogo jest to badanie?

W Polsce każda kobieta powyżej 25. roku życia lub młodsza, ale aktywna seksualnie, może skorzystać z bezpłatnej cytologii, wykonanej przez ginekologa lub położną. To badanie powinny wykonywać również kobiety, które przeszły już menopauzę.

Jak często powinno się wykonywać badanie?

Badanie cytologiczne powinno wykonywać się nie rzadziej niż co 3 lata. Jeśli poprzednie wyniki były prawidłowe, a kobieta nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik poprzedniego badania jest wskazaniem do skrócenia okresu między kolejną cytologią.

Zdjęcie To badanie może uratować Ci życie. Co wykrywa cytologia? #2

Na czym polega badanie?

Badanie cytologiczne wykonywane jest przez ginekologa lub położną i polega na pobraniu rozmazu cytologicznego.

Odbywa się za pomocą wprowadzeniu wziernika do pochwy, pobraniu za pomocą szczoteczki komórek znajdujących się na tarczy i w kanale szyjki macicy. Pobrany materiał następnie nakładany jest na specjalne szkiełko cytologiczne i utrwalany. Rozmaz przekazywany jest do oceny mikroskopowej w laboratorium. Badanie jest szybkie i bezbolesne.

Jak przygotować się do badania?

Do badania cytologicznego trzeba się odpowiednio przygotować. Niektóre czynniki mogą niekorzystnie wpłynąć na rzetelność badania.

Cytologii nie należy wykonywać w czasie krwawienia miesiączkowego. Badanie najlepiej wykonać nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu menstruacji i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej. Najlepiej zrobić to w pierwszej połowie cyklu.

Oprócz tego na 4 dni przed badaniem nie należy stosować tamponów, leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji pochwy.  Na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować z seksu.