Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny?

Patrycja

Zdrowie

24.07.2020 19:52

Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny?

W tym roku wakacje będą zupełnie inne, niż w poprzednich latach. Ze względu na wciąż trwającą epidemię koronawirusa, musimy być ostrożni i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wyjeżdżając na urlop pamiętajmy o tym, by dbać o zdrowie swoje i bliskich. Czy zagraniczne wyjazdy są bezpieczne? Jak uchronić się przed koronawirusem na urlopie?

Zdjęcie Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny? #1

Epidemia koronawirusa

Tegoroczne wyjazdy na wakacje będą bardzo różniły się od tego, co pamiętamy z poprzednich lat. Pandemia koronawirusa wciąż trwa, na świecie do tej pory zostało zarażonych 15,5 milionów, a w Polsce ponad 40 tysięcy osób. Choć u większości osób występują łagodne i umiarkowane objawy, to osoby starsze i cierpiące na przewlekle choroby, są szczególnie narażone. Do głównych objawów Covid-19 należą wysoka gorączka, kaszel, zmęczenie, ból mięśni, stawów i głowy, a także problemy skórne, utrata węchu i smaku. W cięższych przypadkach są to duszności, problemy z oddychaniem, ból i ucisk w klatce piersiowej.

Zdjęcie Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny? #2

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus w 95% przenosi się drogą kropelkową. Jesteśmy narażeni, gdy znajdziemy się w pobliżu zakażonej osoby, która kaszle, kicha lub wydycha powietrze. Może przenosić się także przez dotykanie zakażonych powierzchni, a następnie swojego nosa, ust i oczu.

Wakacje a koronawirus

Ze względu na to, w jaki sposób przenosi się koronawirus, bardzo ważne jest to, abyśmy podczas wakacyjnych wyjazdów, zachowali środki ostrożności. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w wywiadzie dla Onet Wakacje, przypomina o zasadach bezpieczeństwa na urlopach i ochronie zdrowia swojego i bliskich. Odpowiada też, czy wyjazd za granicę na wakacje jest dobrym pomysłem.

Zdjęcie Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny? #3

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach

Najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów jest zachowywanie społecznego dystansu, w odległości 1,5- 2 metrów od innych osób. Lekarze radzą, by unikać zatłoczonych miejsc, dużych kurortów i hoteli. Bezpieczniej wybrać się pod namiot, na kemping, do niewielkiego pensjonatu lub na wczasy agroturystyczne.

Co z wyjazdami za granicę?

Ze względu na bardzo dynamiczną sytuację związaną z koronawirusem i powstawanie nowych ognisk epidemii, wirusolog radzi, by unikać wyjazdów za granicę. Lepiej spędzić urlop w Polsce, na łonie natury lub w niewielkich pensjonatach.

Zdjęcie Czy wyjazd na zagraniczne wakacje jest bezpieczny? #4

Wakacje za granicą

Jednak, gdy zdecydujemy się na wyjazd poza granice Polski, pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego i sprawdzeniu, gdzie znajduje się najbliższy szpital. Ważne jest noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych i przestrzeganie zasad higieny, w tym częsta dezynfekcja rąk. Koniecznie zapoznajmy się z ograniczeniami związanymi z Covid-19 obowiązującymi w kraju, do którego się wybieramy.