Jak dzielić się opłatkiem w czasach pandemii?

Patrycja
Zdrowie
12.12.2021 9:23
Jak dzielić się opłatkiem w czasach pandemii?

Święta Bożego Narodzenia za pasem. Wiele osób spędzi ten czas z najbliższymi w rodzinnym gronie. Jednak z uwagi na szalejącą pandemię koronawirusa konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Lekarz radzi, jak w czasach COVID-19 dzielić się opłatkiem, składać sobie życzenia i świętować z rodziną.

Zdjęcie Jak dzielić się opłatkiem w czasach pandemii? #1

Co lekarz mówi na temat Bożego Narodzenia?

Doktor n. med. Wojciech Mizera, specjalista chorób wewnętrznych, geriatra, dyrektor ds. medycznych i ordynator w Szpitalu Geriatrycznym im. Jana Pawła II w Katowicach, radzi jak dzielić się opłatkiem, składać sobie życzenia i świętować z bliskimi, w czasach pandemii koronawirusa.

W rozmowie z portalem Onet.pl mówi: „Stanowczo wykluczyłbym świętowanie w większym kręgu 20 czy 30 biesiadników. Nie powinna to być wielogodzinna uczta wigilijna, trwająca do późnych godzin nocnych. I na dodatek bez zachowania koniecznego dystansu”.

Jak dzielić się opłatkiem w czasach pandemii?

Ekspert dodaje: „koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, w bezpośredniej bliskości.(…) Więc pocałunków radziłbym unikać. Szczególnie, kiedy na twarzy nie ma maseczki. (...) .Powinszujmy sobie zdrowych świąt raczej gestem tzw. "żółwika", czyli piąstką w piąstkę, czy też trąceniem się łokciami. Bliższych gestów lepiej unikać".

Zdjęcie Jak dzielić się opłatkiem w czasach pandemii? #2

Ekspert prosi o przestrzeganie zasad

Dr Mizera prosi, aby Polacy urządzili kameralne święta, byli ostrożni i stosowali się do zasad bezpieczeństwa. Apeluje: „ Bądźmy ostrożni i teraz. Po to, aby w tym samym składzie rodzinnym cieszyć się świętami, które nadejdą w przyszłym roku”.

Obostrzenia na Boże Narodzenie w Polsce

Minister Zdrowia zaleca, aby bożonarodzeniowe spotkania ograniczyć do pięciu gości, poza domownikami. Oficjalnie jednak nie wprowadzono limitów liczby uczestników spotkań rodzinnych w czasie Świąt.

Oprócz tego od 15 grudnia wprowadza się obowiązkowe ograniczenia, które mają dotyczyć przede wszystkim osób niezaszczepionych. Resort zapowiada, że nie będzie całkowitego lockdownu.

Wśród nich znajdują się następujące obostrzenia:

  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej,
  • zostają zamknięte zostają dyskoteki i kluby,
  • wprowadza się niższy limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30%,
  • zakaz konsumpcji w kinach,
  • limit 75% obłożenia w transporcie zbiorowym,
  • wprowadza się obowiązkowy test na COVID-19 dla podróżujących spoza strefy Schengen
  • wprowadza się naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia,
  • wprowadza się obowiązkowe szczepienia od 1 marca 2022 r. dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe,
  • wprowadza się dostęp do darmowego testu na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną