Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi!

Patrycja

Zdrowie

02.12.2021 12:37

Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi!

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Co roku umiera na niego aż pół miliona kobiet na świecie. Jednak jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, szanse na wyleczenie choroby są bardzo duże. Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi!

Zdjęcie Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi! #1

Rak piersi- jakie są jego objawy?

Objawy raka piersi nie muszą pojawiać się jednocześnie, mogą wystąpić też tylko niektóre z nich. Najczęstszym objawem raka piersi jest guz, czyli twarda, niebolesna zmiana, wyczuwalna dotykiem. Występuje w 65-75% przypadków choroby. Inne często spotykane objawy raka piersi to:

  • ból piersi,
  • objawy zapalenia w piersi,
  • guz w piersi,
  • wyciek z brodawki,
  • zmiany w obrębie brodawki (wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki),
  • zmiany skórne piersi (wciągnięcie skóry, objaw skórki pomarańczy, owrzodzenie, guzki satelitarne),
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet

Co roku na raka piersi umiera aż pół miliona kobiet na świecie, a 80% z nich stanowią kobiety po 50. roku życia. W zaawansowanym stadium choroby, szanse na jej pokonanie są niewielkie. Ale odpowiednio wczesne wyrycie raka piersi, daje bardzo dobre rokowania i dużą szansę na wyleczenie! Im mniejszy guz czy wykryta zmiana, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym, czyli nie dającym przerzutów. Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi!

Jak rozpoznać raka piersi?

Rak piersi w początkowym okresie może być zupełnie niewidoczny i przez to trudny do wykrycia. Objawy pojawiają się w późniejszym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania piersi.

Na czym polega profilaktyka raka piersi?

Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych, czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze jego objawów. Ważne jest także prowadzenie działań, aby jak najwcześniej wykryć raka.

Zdjęcie Sprawdź, na czym polega profilaktyka raka piersi! #2

Te badanie stosuje się w celu wczesnego wykrycia zmian w piersi:

Samobadanie piersi przez kobietę

Warto wykonywać je co miesiąc, delikatnie przesuwając opuszki palców i lekko uciskając pierś. Badanie polega na głaskaniu piersi z delikatnym ale stopniowo wzmacnianym uciskiem. Ruchy powinny być wykonywane od góry w dół oraz okrężne, także od boku do centrum i odwrotnie. Samobadanie pozwala na wykrycie guza dopiero wtedy, gdy ma on więcej niż 1 cm średnicy.

Badanie lekarskie

Powinno odbywać się przy każdej kontroli u ginekologa. Badanie lekarskie może wykryć guzy większe niż 1 cm.

Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku raka piersi są USG piersi i mammografia.  przypadku niepokojących wyników, lekarz może zlecić biopsję lub wycięcie guzka w piersi, a potem badanie histopatologiczne.

Ultrasonografia piersi

Kobiety po 20. roku życia, powinny wykonywać USG piersi raz na dwa lata. USG to metoda bardzo dobra dla młodych kobiet, przed menopauzą, aktywnych hormonalnie.

Elastografia

To nowoczesna metoda badania piersi. Ta technika badania ultrasonograficznego polega na ocenie elastyczności (twardości) guza.

Mammografia

Kobiety po 40. roku życia, co dwa lata powinny wykonywać badanie mammograficzne. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi około 85% i zależy od budowy piersi.

Rezonans magnetyczny (MRI)

MRI jest najbardziej czułym badaniem, bardziej czułym niż mammografia i usg. Służy do diagnozowania bardzo wczesnych zmian. Jest badaniem przesiewowym w grupie kobiet z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Wykorzystywany jest także, gdy pomiary guza w badaniach mammograficznych i ultrasonografii znacznie się różnią. Stosuje się go tez u kobiet z wcześniejszą historią leczenia raka piersi.

Udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Program przeznaczony dla ubezpieczonych kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały badania mammograficznego.