Czy można łączyć różne szczepionki na COVID-19?

Patrycja

Zdrowie

08.12.2021 22:29

Czy można łączyć różne szczepionki na COVID-19?

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ogłosiły że łączenie różnych szczepionek przeciwko COVI-19 jest skuteczne i daje dobrą odpowiedź immunologiczną! To dobra wiadomość!

Zdjęcie Czy można łączyć różne szczepionki na COVID-19? #1

Czy można łączyć różne szczepionki na COVID-19?

Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we wtorkowym komunikacie ogłosiły: „działanie w schemacie, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, a później preparat oparty na technologii mRNA jest bezpieczne i daje lepszą odpowiedź immunologiczną, niż schemat, w którym wykorzystuje się tylko szczepionki wektorowe.”

Nowy schemat szczepień zaakceptowany

Podawanie szczepionki wektorowej przeciw COVID-19, a później preparatu wykorzystującego mRNA daje dobrą odpowiedź immunologiczną. Taki schemat można wykorzystać przy podstawowym cyklu szczepień oraz podawaniu dawki przypominającej. To daje większą elastyczność w kampanii szczepień i lepszą broń w walce z pandemią koronawirusa.

Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że podanie preparatu mRNA, a później preparatu wektorowego wydaje się mniej korzystne, niż przeciwna sekwencja. Takie rozwiązanie jednak jest dopuszczalne, jeśli wymaga tego sytuacja związana z dostępnością innych preparatów.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Na rynku dostępne są następujące rodzaje preparatów przeciwko COVID-19: dwie szczepionki wektorowe firm AstraZeneca i Johnson&Johnson oraz dwie szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech oraz Moderna.

Tylko szczepionki pozwolą na zabezpieczenie przed COVID-19 jak największej liczby osób. chronią przed zakażeniem, objawami COVID-19, ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją, a nawet śmiercią. Są bezpieczne i skuteczne, a szczepiąc się, zyskujemy wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych. Dodatkowo im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, która umożliwi wygaszenie pandemii.

EMA i ECDC zachęcają do pełnych szczepień

EMA i ECDC wezwały wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej do przyjęcia pełnego cyklu szczepień przeciwko COVID-19. W związku z rosnącą liczbą zakażeń i hospitalizacji, nowymi groźnymi wariantami koronawirusa, szczepienia to jedyne skuteczne rozwiązanie, które pozwoli wygrać walkę z pandemią.

Przypominamy, że w Polsce każda dorosła osoba może przyjąć dawkę przypominającą, po upływie sześciu miesięcy od pełnego zaszczepienia.