Kobiety wyślą podpaski do Ministerstwa Zdrowia? Sprawdź dlaczego!

Patrycja

Lifestyle

Nov. 29, 2021, 10:01 a.m.

Kobiety wyślą podpaski do Ministerstwa Zdrowia? Sprawdź dlaczego!

Rządowy pomysł rejestru ciąż wywołał wiele negatywnych emocji. W odpowiedzi na plany władz, aktywistki zainicjowały niecodzienny protest - chcą wysyłać podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne do Ministerstwa Zdrowia z listem o treści: "Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży".

Zdjęcie Kobiety wyślą podpaski i tampony do Ministerstwa Zdrowia! Sprawdź dlaczego! #1

Pomysł rejestru ciąż wywołał wiele kontrowersji

Pomysł Ministerstwa Zdrowia dotyczący rejestru ciąż wywołał mnóstwo kontrowersji i negatywnych emocji. Resort chce, aby informacje o ciąży pacjentki raportowane były w Systemie Informacji Medycznych. Nowelizacja zakłada, że od 1 lipca 2022 r. do systemu będzie trzeba wprowadzać więcej danych - w tym także informację o ciąży kobiety.

Ograniczenie praw kobiet w Polsce

Choć Minister Zdrowia uspokaja, że mimo nazwy nie będzie to jednak żaden rejestr, a "wyłącznie" raportowanie zdarzeń medycznych, to plany te wzbudzają niepokój kobiet.

Proponowana zmiana budzi spore obawy i sprzeciw środowisk kobiecych i opozycji. Powszechnie uważa się, że rejestracja ciąż będzie kolejnym, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym prawo aborcyjne, krokiem do ograniczenia praw kobiet w Polsce! Ze względu na to, że gromadzenie tego rodzaju danych może mieć na celu weryfikacje, czy kobiety w ciąży dokonały aborcji.

"Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży"!

W związku z tym aktywistki Dziewuchy Dziewuchom, Marsz dla bezpiecznej aborcji, a także Aborcyjny Dream Team, wpadły na niecodzienny pomysł! Planują wysyłać podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne do Ministerstwa Zdrowia z listem o treści: "Uprzejmie donoszę: Nie jestem w ciąży".

Organizatorki protestu zachęcają do udziału w akcji

Organizatorki akcji mówią: "Centralny rejestr ciąż to nienowy pomysł - debiutował w 2008 r. Ówczesna ministra zdrowia, Ewa Kopacz, zapowiedziała w ten sposób walkę z podziemiem aborcyjnym. Wysyłałyśmy wtedy podpaski do rządu na znak protestu. #TrudnyOkres - można przeczytać na facebookowej stronie wydarzenia. Chyba czas powtórzyć tę akcję".

Zachęcają wszystkie kobiety do zaangażowania się w ten niecodzienny protest: „proponujemy wysyłkę zdjęć podpasek, tamponów, kubeczków, majtek menstruacyjnych drogą mailową, dajmy rządowi znać, że ciąży nadal nie ma, okres przyszedł!”

 Dołączysz do protestu kobiet?