Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa?

Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa?

Komitet „Legalna aborcja. Bez kompromisów” zaprezentował obywatelski  projekt ustawy dotyczący legalizacji przerywania ciąży. Zakłada możliwość przerwania ciąży bez podawania powodu do 12. tygodnia. Czy rząd pójdzie na ustępstwa?

Zdjęcie Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa? #1

Przerywanie ciąży w Polsce - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Pod koniec stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. Zgodnie z nim, aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu stała się niezgodna z konstytucją.

Protesty kobiet w Polsce

W związku z tym na ulice wielu polskich miast kolejny raz wyszły tłumy protestujących osób, które sprzeciwiają się tej decyzji. Strajki i demonstracje odbyły się w 47 miastach w całej Polsce, a tysiące osób dołączyło do manifestacji, sprzeciwiając się kontrowersyjnemu prawu aborcyjnemu.

Zdjęcie Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa? #2

Projekt legalizacji przerywania ciąży

Wobec kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym aborcja stała się praktycznie nielegalna, powstał obywatelski projekt złagodzenia ustawy aborcyjnej.

Przedstawicielki komitetu pod Sejmem

Komitet “Legalna aborcja. Bez kompromisów” ruszył 3 lutego 2021 roku. W jego skład  wchodzą organizacje, które od lat walczą o zliberalizowanie prawa aborcyjnego w Polsce. Na rzecz tej inicjatywy aktywnie działają następujące organizacje: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Aborcyjny Dream Team, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet oraz posłanki Lewicy.

Zdjęcie Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa? #3

Czego dotyczy projekt legalizacji aborcji?

Zaprezentowany przez komitet obywatelski „Legalna aborcja, bez kompromisów”, projekt ustawy dotyczy legalizacji przerywania ciąży do 12. tygodnia życia, bez konieczności podania powodu. Aborcja byłaby w Polsce całkowicie legalna i finansowana ze środków NFZ. Natomiast po 12. tygodniu aborcja byłaby możliwa w przypadku wad płodu, czy zagrożenia dla zdrowia i życia matki.

Zawiera wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod.

Oprócz tego projekt ustawy zawiera wytyczne dla szpitali, między innymi dotyczące niemożności odmówienia wykonania aborcji przez lekarza. Dotyczy też regulacji w zakresie nadużywania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Zdjęcie Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa? #4

Ruszyła zbiórka podpisów

Początkiem lutego ruszyła zbiorka podpisów, by projekt mógł trafić do Sejmu. Przypomnijmy, że wymaga uzbierania minimum 100 tys. podpisów. Jednak w związku z nastrojami społecznymi i masowymi protestami, liczba ta wydaje się łatwa do osiągnięcia.

Zdjęcie Projekt legalizacji przerywania ciąży. Czy rząd pójdzie na ustępstwa? #5

„Ten projekt to jest standard, normalność, bezpieczeństwo i spokój”

Serwis internetowy papilot.pl przytacza wypowiedź Kamili Ferenc, prawniczki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, na temat projektu: „To nam odmawiają tego prawa, pogłębiając nierówności społeczne. Ten projekt to jest standard, normalność, bezpieczeństwo i spokój”.

Patrycja

Polecane