PILNE: Zmiana obostrzeń od 1 grudnia do 17 grudnia.

Martyna P.
Newsy
29.11.2021 14:59
PILNE: Zmiana obostrzeń od 1 grudnia do 17 grudnia.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaplanował na poniedziałek konferencję prasową w związku z pojawieniem się nowego wariantu Omikron w innych krajach. Podczas wypowiedzi minister powiedział, że pojawienie się nowej mutacji koronawirusa jest sytuacją alertową.

W konferencji wziął też udział Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka oraz Grzegorz Juszczyk z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Podczas konferencji zaznaczono, że zagrożenie jest poważne. Okazuje się, że Omikron ma około 30 mutacji, co jest sytuacją nietypową w porównaniu do innych wariantów wirusa. Duża modyfikacja może wykazywać większą zakaźność.

Wariant pojawił się już na 5 kontynentach i w 8 europejskich krajach.

Podczas wypowiedzi zostały ponownie zarekomendowane szczepienia, gdyż dzięki nim uzyskać można ochronę i tarczę, która rozwinie odporność na wypadek pojawienia się w Polsce wariantu Omikron.

 

Pakiet alertowy obostrzeń

W związku z nową mutacją koronawirusa - Omikron powstanie w Polsce „pakiet alertowy obostrzeń”.

Pakiet zawiera dwa główne elementy i obowiązywać będzie od 1 grudnia do 17 grudnia:

 

1. Uszczelnienie granic – zakaz lotów z Polski do krajów Afryki. Chodzi o kraje tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Uważane są one za kraje wysokiego ryzyka.

Osoby wracające z tych krajów będą miały nałożoną dłuższą kwarantannę z 10 do 14 dni. Nie będzie możliwości wcześniejszego zwolnienia z niej po wykonaniu testu.

 

2. Zmiana zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów non schengen – będzie to wydłużenie kwarantanny z 10 do 14 dni. Możliwość zwolnienia z niej będzie dopiero od 8 dnia, po wykonaniu testu PCR.

 

Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie będą podlegać kwarantannie.

Wprowadzone zostaną też ograniczenia krajowe w ramach alertowego pakietu:

 

1. Limity obłożenia osób zostaną zmniejszone z 75% na 50%. Zmiana dotyczyć będzie kin, restauracji, widowisk, kościołów, sportowych obiektów. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

 

2. Jeśli chodzi o zgromadzenia i uroczystości tj. komunie, wesela to limit obłożenia będzie zmniejszony z 150 osób na 100 osób.

 

3. Podczas wydarzeń sportowych organizowanych poza obiektami limit osób będzie zredukowany z 500 osób na 250 osób.

 

4. Zmiany limitów dotyczyć będą również siłowni, klubów fitness, muzea. Obecnie limit wynosi 1 osoba na 10 m kw. Limit zostanie zmniejszony na 1 osobę na 15 m kw.

 

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną