Bezpłatny dostęp do podpasek i tamponów nareszcie w każdej szkole?!

Justyna
Newsy
12.10.2022 19:24
Bezpłatny dostęp do podpasek i tamponów nareszcie w każdej szkole?!

Powstaje pierwszy obywatelski projekt ustawy dotyczący zdrowia menstruacyjnego. Zapowiada go Okresowa Koalicja, czyli zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki i walką z ubóstwem menstruacyjnym.

Pierwszy taki projekt

Powstanie pierwszego polskiego obywatelskiego projektu ustawy, który posłuży walce z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym w polskich szkołach, zapowiedziała podczas XIV Kongresu Kobiet we Wrocławiu Dominika Kulczyk. Przedsiębiorczyni jest prezeską Kulczyk Foundation, która wchodzi w skład Okresowej Koalicji, czyli zrzeszenia organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. W trakcie  spotkania mówiła:

Chcemy zacząć od podstaw. Zaopatrzyć w środki menstruacyjne każdą młodą kobietę w Polsce. Zlikwidować poczucie wstydu. Przekonać, że zasobność portfela nie świadczy o tym, kim jesteśmy. Pomóc odzyskać pewność siebie. Nie pozwolić na przerwy w edukacji, które rzutują na przyszłe życie. Dać równe szanse wszystkim dziewczynkom w tym kraju”.

Praca Okresowej Koalicji

Okresowa Koalicja, w której skład wchodzą między innymi Fundacja Różowa Skrzyneczka, Akcja Menstruacja, Grupa Ponton, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Ja, Nauczyciel, a także Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, pracuje nad założeniami do ustawy, która zostanie złożona w parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Pod gotowym projektem członkowie koalicji będą musieli uzbierać 100 tysięcy podpisów.

Wzorem są dla niej przepisy istniejące już w Szkocji, Nowej Zelandii, Francji oraz Anglii. Decyzja o stworzeniu projektu ustawy zapadła po spotkaniach koalicji w polskim Sejmie i Senacie, gdzie działaczki prezentowały najważniejsze dane na temat ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.

Dlaczego Polska potrzebuje ustawy menstruacyjnej?

Członkowie Okresowej Koalicji podkreślają, że wbrew stereotypom ubóstwo i wykluczenie menstruacyjne występuje także w Polsce i w dużym stopniu dotyczy dziewczynek. Zgodnie z badaniem Kulczyk Foundation z 2020 roku ponad połowa polskich nastolatek (54 procent) przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu! Jedna trzecia (35 procent) z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki, a co piąta (21 procent) młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków higieny menstruacyjnej.

Ale nie tylko szkoła jest miejscem, w którym dziewczynki mają kłopot ze zdobyciem podpasek. Niektóre nie mogą na nie liczyć także w domu. Zauważalny brak wsparcia i wiedzy potwierdzają również lekarze ginekolodzy. Podkreślają jednocześnie, że brak higieny podczas miesiączki może prowadzić do chorób i niepłodności

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną