Czechy ogłaszają stan wyjątkowy. Jakie obostrzenia wprowadzają?

Patrycja

Zdrowie

26.11.2021 13:15

Czechy ogłaszają stan wyjątkowy. Jakie obostrzenia wprowadzają?

W czwartek 25 listopada w Czechach kończący urzędowanie czeski premier Andrzej Babisz ogłosił stan wyjątkowy. Jako powód podał pogarszająca się sytuację epidemiczną. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

 

Ustępujący rząd Czech ogłosił, że stan wyjątkowy zostanie wprowadzony z czwartku na piątek i będzie trwał przez 30 dni. W życie wejdą także nowe ograniczenia – zmienia się godziny otwarcia restauracji, barów i klubów, odwołane zostały jarmarki świąteczne. Nie wprowadzono jednak obostrzeń dotyczących podróży czy godziny policyjnej.

Zdjęcie W Czechach w związku z rekordową liczbą zakażeń wprowadzono stan wyjątkowy! #1

To już trzeci raz, kiedy rząd Czech ogłasza stan wyjątkowy. Wiosną 2020 roku został wprowadzony pierwszy, który trwał przez 67 dni, a w roku 2021 obowiązywał przez 189 dni od 11 kwietnia. Wtedy jednak ograniczone zostały podróże, a także wychodzenie z domów, pozamykane były szkoły i sklepy. Tym razem stan wyjątkowy ma objąć  jednie zakaz spożywania alkoholu na przestrzeni publicznej i zamknięcie jarmarków świątecznych, możliwa będzie jednak sprzedaż choinek i karpi. Restauracje, kluby i kawiarnie będą otwarte do godziny 22.  Imprezy kulturalne, zawody sportowe i edukacyjne mają zostać ograniczone do 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub przedstawić zaświadczenie ozdrowieńca. W imprezach masowych i uroczystościach społecznych będzie mogło uczestniczyć do 100 osób. Pogrzeby będą jednak organizowane bez ograniczeń.

Premier Babisz oraz minister zdrowia Adam Vojtiech podczas prezentowania nowych obostrzeń i regulacji apelowali do obywateli o szczepienie się przeciw COVID-19. Adam Vojtiech wyraził nadzieję, że zaproponowane obostrzenia pozwolą na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa i uniknięcie całkowitego lockdownu.

 

Propozycja Babisza została przekazana do Izby Poselskiej, która może jeszcze anulować postanowienie kończącego już urzędowanie rządu.

Przypomnijmy, że czeski prezydent Miloz Zeman, który w czwartek przed południem wyszedł na własną prośbę ze szpitala po 46 dniach, trafił tam ponownie tego samego dnia wieczorem. Jego rzecznik potwierdził pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W piątek prezydent miał wziąć udział w mianowaniu Petra Fiali nowym premierem, mnie będzie jednak mógł wziąć udziału w uroczystości.

 

Władze zapowiadają, że do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i pozostały fachowy  personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie przewiduje się jednak wprowadzenia obowiązku pracy w szpitalach dla studentów uczących się na wydziałach szkół medycznych.

W czwartek 25.11.2021 w Czechach odnotowano rekordową ilość 25 949 zakażeń.