Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych!

Patrycja

Zdrowie

28.09.2020 13:05

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych!

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań w ostatnich dniach, resort zdrowia zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. Dowiedz się, na czym polegają nowe restrykcje i jakie powiaty znajdują się zagrożonych strefach.

Zdjęcie Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych! #1

Lista zagrożonych powiatów

Aktualnie w strefie czerwonej znalazły się dwa powiaty (głubczycki i kartuski), 19 powiatów znajduje się w strefie żółtej (myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, Sopot, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski).

W strefie niebieskiej, tzw. alertowej znajduje się 10 powiatów (kluczborski, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski, Słupsk, strzyżowski, przeworski, łęczyński, jaworski). W ostatnich dniach w Polsce padają rekordy zakażeń, obecnie jest chorych 87 330 tysięcy osób, a zmarło 2432 zakażonych.

Zdjęcie Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych! #2

Jakie restrykcje aktualnie obowiązują?

Obostrzenia w strefie żółtej

Obostrzenia w strefie żółtej dotyczą limitu jednej osoby na 4 m kw. na targach, wystawach, kongresach i konferencjach. W siłowniach istnieje limit jednej osoby na 7 m kw. W kinach może być 25% publiczności. Liczba osób na spotkaniach rodzinnych może wynosić maksymalnie 100 osób z wyłączeniem obsługi.

Obostrzenia w strefie czerwonej

W strefie czerwonej istnieje zakaz organizowania wystaw, targów, konferencji i kongresów, parków rozrywki, wesołych miasteczek i sanatoriów. Na siłowniach jest limit 1 jedna na 10 m kw. W kinach może być 25% publiczności, w kościołach i miejscach kultu religijnego 50% osób. Limit gości na uroczystościach rodzinnych wynosi 50 osób, z wyłączeniem obsługi. Ponadto w przestrzeni publicznej istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Zdjęcie Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych! #3

Nowe restrykcje w strefach żółtych i czerwonych?

Rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiada, że w związku coraz większa liczbą osób zarażonych, zostaną wprowadzone nowe, radykalne restrykcje w zagrożonych powiatach. Będą one dotyczyły kontaktów międzyludzkich i spotkań. Wszystkie szczegóły poznamy w najbliższym tygodniu. Rzecznik resortu apeluje o zachowywanie dystansu społecznego, przestrzeganie zasad higieny, częste mycie i dezynfekcję rąk oraz noszenia maseczek.