Czy można czytać w myślach sparaliżowanej osoby? Powstał implant, który umożliwia komunikacje.

Patrycja
Zdrowie
18.11.2021 18:10
Czy można czytać w myślach sparaliżowanej osoby? Powstał implant, który umożliwia komunikacje.

Sztuczna inteligencja w służbie ludzi? To co do tej pory wydawało się fantazją, obecnie staje się rzeczywistością! Stworzony przez firmę Elona Muska interfejs mózg-maszyna, jest w stanie zapisywać myśli jako tekst. Niesamowity eksperyment, wykazał, że implant w mózgu czyta w myślach sparaliżowanego pacjenta i pozwala komunikować mu się z otoczeniem!

Implant w mózgu sparaliżowanego pacjenta

Pewien mężczyzna w wyniku ciężkiego wypadku, został sparaliżowany od szyi w dół. Pacjent wziął udział w eksperymentalnym badaniu, w wyniku którego otrzymał interfejs mózg-maszyna. Implant został zaprojektowany przez firmę Elona Muska- BrainGate, a wyniki eksperymentu są niesamowite!

Jak działa implant w mózgu?

To wyjątkowe urządzenie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do interpretowania sygnałów elektrycznych w mózgu. Wykorzystuje je do zapisywania myśli pacjenta w formie tekstu. Oznacza to, że Implant w mózgu czyta w myślach sparaliżowanego pacjenta i pozwala komunikować mu się z otoczeniem!

Zdjęcie Czy można czytać w myślach sparaliżowanej osoby? Powstał implant, który umożliwia komunikacje. #1

To nie science- fiction!

Podczas wyobrażania sobie czynności pisania, w korze ruchowej mózgu pojawiają się odpowiednie sygnały. Są one rejestrowane przez urządzenie, a następnie interpretowane przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym celu powstał zewnętrzny komputer, który został wyposażony w wiedzę o modelach języka. To pozwoliło na zapisywanie tekstu, który wyobrażał sobie pacjent.

Wyniki eksperymentu są niesamowite!

Sparaliżowany pacjent po kilku próbach i po uzyskaniu odpowiedniej wprawy był w stanie „pisać” nawet 90 znaków na minutę. Skuteczność wynosiła aż 94%. Gdy w programie uruchomiono autokorektę, a skuteczność pisania wzrosła aż do 99%.

Zdjęcie Czy można czytać w myślach sparaliżowanej osoby? Powstał implant, który umożliwia komunikacje. #2

Kiedy urządzenie pojawi się na rynku?

Zanim urządzenie znajdzie się na rynku, wymaga jeszcze wiele testów. Do tej pory zostało przetestowane na jednym pacjencie, ale wyniki eksperymentu dają dużą nadzieję.

Firma Elona Muska w następnym etapie eksperymentu, przeprowadzi testy na większej grupie pacjentów. Dopracowane zostaną także algorytmy sztucznej inteligencji i rozszerzone pakiety znaków.

Przełomowa technologia może zmienić świat

Ta przełomowa technologia pozwoli zupełnie zmienić jakość życia osób po poważnych urazach, udarach, czy całkowicie sparaliżowanych. Teraz będą mieli szansę efektywnie komunikować się z otoczeniem!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną