Zwierzątko dla dziecka- tak czy nie?

Patrycja

Zdrowie

22.11.2021 14:05

Zwierzątko dla dziecka- tak czy nie?

Zwierzątko dla dziecka to kontrowersyjny temat. Rodzice obawiają się, że maluch szybko znudzi się pupilem, a obowiązek opieki nad nim spadnie tylko na nich. Jednak eksperci uważają że dzieci, które wychowują się w otoczeniu zwierząt, otrzymują dzięki temu wiele korzyści. Poznaj powody, dla których dziecko powinno mieć zwierzaka.

Zdjęcie Zwierzątko dla dziecka- tak czy nie? #1

Zwierzątko dla dziecka- jakie wybrać?

Zastanawiasz się, jakie zwierzątko dla dziecka jest najbardziej odpowiednie?

Najczęstszym wyborem jest pies. Będzie idealnym towarzyszem dla ruchliwego malca. W zależności od Twoich warunków mieszkaniowych i stylu życia, pomyśl o wyborze odpowiedniej rasy. Warto wybrać psa cierpliwego o łagodnym usposobieniu, a dziecko od początku uczyć czego potrzebuje pies, jakich zachowań nie toleruje i jak się nim zajmować.

Równie często rodzice decydują się na kota. Jest on zwierzęciem samodzielnym i niezależnym, i trzeba pamiętać o tym, że potrzebuje spokoju, miejsca w którym może się ukryć i nie zawsze może dogadać się dzieckiem.

Wśród małych zwierzątek dla dzieci przodują chomiki i świnki morskie. Należy pamiętać o tym, że są to zwierzątka delikatne, które trudno oswoić. Na dodatek lubią spokój i najbardziej aktywne stają się w nocy.

Rybki lub żółwie będą dobrymi towarzyszami dla dzieci, które mają alergie.

Kiedy dziecko nie może mieć zwierzaka…

Maluch, który wykazuje intensywną reakcję na alergeny (tzn. kaszle, łzawi, ma suchą skórę) nie powinien przebywać w otoczeniu zwierząt, zwłaszcza futerkowych.

Posiadanie zwierzęcia wyklucza także fakt, że dziecko jest zbyt małe, a rodzina nie ma możliwości opiekowania się nim i właściwego zadbania o jego potrzeby.

8 powodów, dla których dziecko powinno mieć zwierzaka.

  1. Zwierzęta mają terapeutyczny wpływ na dzieci. Szczególnie psy mają znakomity wpływ na dzieci ze spektrum autyzmu, te nieśmiałe lub zagubione.
  2. Zwierzęta uspokajają dzieci i zmniejszają u nich poziom stresu.
  3. Dzieci, które dorastają w otoczeniu zwierząt są bardziej empatyczne i od małego uczą się odpowiedzialności i troski za drugą, żywą istotę.
  4. W zależności od wieku dziecka, zajmując się pupilem, uczy się dyscypliny. Wie, że zwierzęciem trzeba się zajmować, karmić go, sprzątać klatkę, czy wyprowadzać na spacery.
  5. Uczy to dziecko podejmowania się długoterminowych zobowiązań.
  6. Oprócz tego opieka nad zwierzęciem dodaje dziecku pewności siebie i sprawia, że jest z siebie dumne.
  7. Według naukowców dzieci, które wychowują się w otoczeniu zwierząt, rzadziej zapadają na alergię i astmę, mają także większą odporność.
  8. Na dodatek zwierzak staje się towarzyszem zabaw i aktywności ruchowych dziecka.