Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że ustalone zostały ścisłe zasady kwarantanny w Polsce. Niezastosowanie się do wytycznych kwarantanny może skutkować nałożeniem kary finansowej.
Na konferencji prasowej Łukasz Szumowski zapewnił, że do każdej z osób objętych kwarantanną przyjdzie policja. Policjanci zapukają do drzwi, zapytają o stan zdrowia i ewentualną potrzebę pomocy, ale też skontrolują, czy osoba objęta kwarantanną jej przestrzega. Policjanci będą umundurowani. Warto o tym pamiętać, aby nie wpuścić do domu oszustów!
-To nie jest czas wolny, gdy możemy iść do sklepu, wyjść z psem na spacer, czy po bułki. To czas, gdy musimy być w domu, tam, gdzie powinniśmy przebywać – wskazał Łukasz Szumowski.
Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozić będzie mandat w wysokości 5 tysięcy złotych.
Na kogo jest nakładana kwarantanna? Jak wtedy postępować?
Kwarantannie zostają poddane osoby, które miały styczność z zarażonymi koronawirusem. Kwarantanna ma trwać 14 dni, podczas których mamy obowiązek przebywać w domu. Zaleca się też, aby w okresie kwarantanny nie przyjmować gości! Nawet, jeśli czujemy się dobrze i jesteśmy zdrowi. Objawy mogą bowiem dopiero nastąpić.
W razie pogorszenia się stanu zdrowia natychmiast poinformuj przez telefon Państwową Inspekcję Sanitarną i zgłoś się do oddziału zakaźnego.
Podczas kwarantanny, ale nie tylko, należy bardziej dbać o higienę. Częste mycie rąk, częste pranie ubrań, używanie płynów dezynfekujących skórę i tkaniny to podstawa profilaktyki przed zarażeniem się COVID-19.
Warto też pamiętać, że to osoby starsze są najbardziej narażone na śmierć w wyniku COVID-19. Nie bagatelizujmy więc naszego stanu zdrowia, aby nie zarazić kogoś, kto może nie przeżyć tej choroby.