Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich!

Patrycja

Zdrowie

Nov. 18, 2019, 9:27 a.m.

Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich!

Infekcje górnych dróg oddechowych to zazwyczaj kaszel – objaw najbardziej męczący. Chętnie sięgnęlibyśmy, więc po środki, które mogłyby go złagodzić, ale wybór nie jest oczywisty. Na jaki typ kaszlu potrzebujemy specyfików?

Zdjęcie Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich! #1

Kaszel suchy a może kaszel mokry? Rozróżnienie, jaki rodzaj kaszlu się rozwinął nie jest takie proste, jeśli to nie my kaszlemy. U malucha nie zawsze się to udaje bez wizyty u lekarza. Stajemy, więc przed dylematem: jakie leki wybrać? Wobec niepewności często podajemy dziecku syrop przeciwkaszlowy lub czekamy na więcej objawów czy wizytę w gabinecie lekarskim.

Żaden z naszych pomysłów nie jest trafiony, ale co zrobić skoro nie wiemy, jaki to kaszel i po jakie leki sięgnąć?

KROK 1

Krokiem pierwszym jest użycie wody morskiej. Dlaczego nawilżamy i oczyszczamy nosek, skoro to z kaszlem mamy problem? Ponieważ bakterie i wirusy właśnie moszczą sobie gniazdko również tam i musimy się ich pozbyć. Możemy wybrać klasyczną wodę morską lub hipertoniczną, która nie tylko nawilży, ale także oczyści.

Zdjęcie Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich! #2

KROK 2

Ważne jest miejscowe odkażanie gardła. To pomaga układowi odpornościowemu poradzić sobie z atakiem wirusów. Pomocne będzie płukanie gardła środkami odkażającymi, np. Hascosept, naparami ziołowymi lub roztworem sody oczyszczanej. Odkażająco działają również napary z szałwii, tymianku czy mięty pieprzowej.

Zdjęcie Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich! #3

KROK 3

Zróbmy dziecku inhalację. Zawsze! Niezależnie od rodzaju kaszlu! Niezależnie od tego czy to początki, na które często przymykamy oko czy też kaszel, którego nie możemy zignorować. Inhalację wykonujemy w takim przypadku z soli fizjologicznej. Nie używamy soli hipertonicznej, która działa rozrzedzająco i nie sprawdzi się przy kaszlu suchym. Wybieramy do inhalacji klasyczną sól fizjologiczną, którą inhalujemy dziecko 2 lub trzy razy w ciągu dnia.

Zdjęcie Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich! #4

KROK 4

Po czwarte nawilżenie i powleczenie błony śluzowej gardła. Nasza błona śluzowa jest wyposażona w rzęski i śluz, które są pierwszą linią obrony przed wirusami i bakteriami. Warto więc zastosować preparat powlekający gardło, który je dodatkowo zabezpieczy. Złagodzi także nieprzyjemne podrażnienie lub nawet pieczenie towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych. Najlepszym wyborem będzie spray do gardła np. Fiorda.

Zdjęcie Kaszel suchy czy mokry? Nie wiesz? Mamy sposób na oba z nich! #5

Działanie w pierwszej fazie kaszlu ma ogromne znaczenie. Dzięki temu, że już przy pierwszych objawach podejmiemy odpowiednie kroki możemy skrócić czas trwania choroby lub nawet nie dopuść do jej rozwinięcia. Nie rozróżniając rodzaju kaszlu, jaki ma nasza pociecha, możemy bezpiecznie skorzystać z powyższych rad zamiast bezczynnie czekać na wizytę u lekarza ( z której oczywiście wobec powyższego nie powinniśmy rezygnować).