Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka?

Patrycja

Zdrowie

14.10.2021 17:44

Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka?

Zazwyczaj grypę przechodzimy bez żadnych nieprzyjemnych powikłań. Są jednak przypadki, kiedy ich ryzyko znacznie się zwiększa. Kto jest narażony na ciężki przebieg grypy i jej powikłania?

Grypa to choroba wirusowa często atakująca nas w okresie jesiennym i zimowym. Zazwyczaj jej przebieg jest łagodny, chociaż objawy są bardziej dotkliwe niż w przypadku zwykłego przeziębienia. Podczas choroby często występuje wysoka gorączka, bol głowy, stawów i mięśni, ból w klatce piersiowej i suchy kaszel, a ogólne osłabienie organizmu może utrzymywać się nawet do 3 tygodni. Zdarza się, że grypę przechodzi się bardzo ciężko i pozostawia ona po sobie powikłania, które mogą trwale rzutować na naszym stanie zdrowia.

Grupy ryzyka

Ciężkie powikłania po grypie dotykają około 5 milionów osób rocznie, z czego umiera około 6 tysięcy. Na ciężki przebieg grypy i jej powikłania najbardziej narażone są osoby starsze (powyżej 65 roku życia) i dzieci (które nie ukończyły 2 roku życia). Ponadto w grupie ryzyka znajdują się kobiety w ciąży i osoby otyłe, z upośledzoną odpornością, stosujące leki immunosupresyjne, chorujące na schorzenia układu oddechowego, układu krążenia, nerek, wątroby, krwi oraz na cukrzycę.

 

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #1

Powikłania

Zaostrzanie choroby przewlekłej

Powikłaniem grypy może być zaostrzenie choroby przewlekłej, która dotychczas nie dawała dotkliwszych objawów. W przebiegu grypy najczęściej dochodzi do pogorszenia stanu osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego. Dochodzi także do zaostrzenia chorób układu krążenia i powikłań cukrzycy.

 

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok przynosowych to bardzo częste powikłanie grypy objawiające się bólem i uciskiem  w okolicy policzków, czoła i nosa, zatkanym nosem i wzrostem temperatury. Jeśli infekcja wirusowa przeistoczy się w bakteryjną, to objawy mogą dokuczać nam nawet miesiącami.

 

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #2

Zapalenie ucha środkowego

Przy zapaleniu ucha środkowego pojawia się ból ucha i wysoka gorączka. Może temu towarzyszyć wyciek ropy i zaburzenia słuchu. Do powikłania dochodzi na skutek zakażenia wirusowego, ale szybko dochodzi do niego infekcja bakteryjna. Zapalenia ucha środkowego nie można lekceważyć, bo może doprowadzić ono do zapalenia nerwu twarzowego, zapalenia mózgu i uszkodzenia słuchu.

 

Zapalenie oskrzeli

Napadowy, męczący kaszel – najpierw suchy, a potem mokry i gorączka, pojawiające się po przebytej grypie mogą być oznaką jej powikłania pod postacią zapalenia oskrzeli. Wirusowa infekcja może przerodzić się w bakteryjną i spowodować wzrost gorączki, duszność oraz odksztuszanie ropnej wydzieliny.

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #3

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to bardzo częste powikłanie grypy występujące najczęściej u osób z chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia i cukrzycą. Wyróżnia się zapalenie płuc pierwotne wywołane przez wirusa grypy objawiające się kaszlem, dusznością, przyspieszonym oddechem i gorączką oraz wtórne wywołane przez baterie, pojawiające się, dopiero gdy objawy grypy zaczynają ustępować, objawiające się powrotem gorączki, nasileniem kaszlu, duszności i ogólnym osłabieniem.

Zapalenie mięśnia sercowego

Objawami pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego są ostre przeszywające bóle w klatce piersiowej, przyspieszone tętno i kołatanie serca, płytki oddech, duszność, stany podgorączkowe i ogólne osłonienie organizmu. To powikłanie może przebiegać czasami bezobjawowo, jednak często rozwija się bardzo szybko prowadząc nawet do śmierci. W grupie ryzyka są tu nie tylko seniorzy, ale także osoby młode między 20 a 40 rokiem życia.

 

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #4

Zapalenie mięśni

Powikłaniem grypowym występującym częściej u dzieci niż dorosłych jest zapalenie mięśni. Pojawia się ono już na początku trwania infekcji i najczęściej dotyczy mięśni podudzi. Objawami są ból i tkliwość mięśni, a także utrudnione poruszanie się i ogólne osłabienie. Chociaż to powikłanie zwykle ustępuje samoistnie, to w niektórych przypadkach może skutkować rozpadem komórek budujących mięśnie i ostrą niewydolnością nerek.

 

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych to na szczęście rzadkie powikłanie. O dostaniu się wirusa grypy do mózgu świadczyć mogą wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności i sztywność karku.

 

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #5

Powikłania neurologiczne

W przebiegu grypy mogą pojawić się także inne powikłania neurologiczne. Mogą to być różnego rodzaju zapalenia nerwów obwodowych, rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych, a także zaburzenia neurologiczne o charakterze ogniskowym oraz przewlekłe lub trwałe uszkodzenie struktur mózgu. Powikłania neurologiczne mogą objawiać osłabieniem siły mięśniowej, zaburzeniami czucia, problemami podczas poruszania się, mówienia i połykania, a w cięższych przypadkach napadami padaczkowymi  i zaburzeniami świadomości.

 

Powikłania oczne

Powikłania w przebiegu grypy mogą objąć także narząd wzroku. Najczęściej odnotowuje się zapalenie spojówek, rzadziej przypadki zapalenia błony naczyniowej oka i nerwu wzrokowego.

 

Zdjęcie Jakie mogą być powikłania po grypie i kto jest w grupie ryzyka? #6

Czy powikłaniom można zapobiec?

Grypa jest chorobą, która różni się od przeziębienia, chociażby sposobem leczenia. Nie możemy jej lekceważyć i leczyć na własną rękę. Należy najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie, a my musimy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.  Jeśli chcemy uniknąć powikłań grypy, powinniśmy dać organizmowi czas i szansę na odpoczynek oraz zwalczenie choroby. Podczas grypy nie powinniśmy wychodzić z łóżka, a już na pewno z domu i skupić się na powrocie do zdrowia.

Ważne

Mimo, iż osłabienie po chorobie może trwać kilka tygodni, to same leczenie grypy trwa około 7 dni. Jeśli po tym czasie, pomimo leczenia objawy się utrzymują lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Powikłania dają o sobie znać zazwyczaj w 2 i kolejnych tygodniach choroby.