Zdrowie

To zdjęcie może przerazić. Eksperyment, który może uratować twoje dziecko.

Katarzyna

Oct. 12, 2021, 7:02 p.m.

To zdjęcie może przerazić. Eksperyment, który może uratować twoje dziecko.

Jeśli twoje dziecko połknęło płaską baterię, to od razu udziel mu pomocy, bo w tym przypadku czas jest kluczowy!

Zdjęcie Dziecko połknęło baterię? Musisz szybko działać! #1

Poznawanie świata 

Małe dzieci poznając świat, wiele rzeczy biorą do ręki lub do ust. Mniejsze przedmioty są w stanie nawet połknąć, co jest bardzo niebezpieczne. Dziecko w przeciwieństwie do dorosłej osoby nie wie, jakie mogą być tego konsekwencje. Zabawki dla dziecka dobieraj więc tak, aby nie miały małych elementów, które można zdemontować i połknąć.

Zabawki na baterie 

Zabawki, którymi bawią się dzieci, czasami są zasilane na małe, płaskie baterie, które podczas zabawy mogą wypaść. Dziecko zainteresowane nową „zabawką” może włożyć ją od ust i połknąć. Konsekwencje tego mogą być tragiczne, więc dopilnuj, aby miejsce, gdzie w zabawce jest trzymana bateria, było dobrze zabezpieczone i żeby dziecku ciężko było się do niego dostać. W miarę możliwości pilnuj też dziecko, kiedy bawi się takimi zabawkami zasilanymi na baterie.

Połknięcie baterii przez dziecko 

Skutki połknięcia przez dziecko baterii mogą być tragiczne. Na swoim instagramowym profilu psychodietetyczka Agata Głydy opublikowała zdjęcia, które pokazują, jak zachowuje się wtedy organizm dziecka w zależności, gdzie dostanie się owa bateria. Przeprowadziła ona bowiem eksperyment, gdzie pokazała, jak wygląda mała bateria tzw. pastylka, jeśli będzie miała kontakt ze śluzówką lub wewnętrznymi organami.

Wizyta w szpitalu 

Psychodietetyczka sama doświadczyła takiego przypadku, kiedy to jej córka połknęła właśnie taką małą baterię. Pielęgniarka ze szpitala powiedziała jej wtedy, aby pod żadnym pozorem nie krzyczeć wtedy na dziecko, ponieważ jeśli ma ono monetę czy baterię w buzi, to pod wpływem stresu może ją połknąć. Lepiej poprosić dziecko, aby wypluło, co ma w buzi lub zachęcić go do trafienia np. tym przedmiotem do kubeczka. Jeśli dziecko jednak połknęło baterię, wtedy należy niezwłocznie udać się na tzw. SOR, gdzie medycy pomogą w wydobyciu przedmiotu.

Szybka reakcja

W przypadku połknięcia przez dziecko małego i niebezpiecznego przedmiotu należy od razu reagować. Zamiast krzyczeć na dziecko, udaj się z nim na SOR. Baterie bardzo szybko reagują na wilgotne otoczenie, jakim jest przełyk, czy inne organy. W związku z tym czas jest tu kluczowy. Po kilku godzinach od połknięcia baterii zachodzą niebezpieczne reakcje chemiczne, które mogą doprowadzić nawet do martwicy.