L4 na wypalenie zawodowe już od nowego roku

Patrycja
Zdrowie
12.10.2021 13:33
L4 na wypalenie zawodowe już od nowego roku

Praca nie przynosi Ci satysfakcji? Czujesz się przytłoczony i przepracowany? Jesteś psychicznie i fizycznie wyczerpany? Brakuje Ci sił do życia i energii do działania? Być może cierpisz na wypalenie zawodowe! Dowiedz się, jakie są jego objawy i jak można mu przeciwdziałać.

Zdjęcie L4 na wypalenie zawodowe już od nowego roku #1

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to stan, kiedy praca nie przynosi radości i satysfakcji. Pracownik czuje się przepracowany i przytłoczony, przestaje się rozwijać i jest coraz bardziej niezadowolony z zajęcia, które kiedyś przynosiło mu przyjemność.

Pojawia się przygnębienie, niepokój i coraz większy stres, który prowadzi do psychicznego i fizycznego wyczerpania.

Człowiek staje się coraz bardziej nerwowy, drażliwy i wybuchowy, przestaje kontrolować swoje emocje. Jest negatywnie nastawiony do siebie oraz przełożonych, współpracowników i osób, z którymi na co dzień spotyka się w pracy.

Wypalenie może powodować także niekorzystne fizyczne objawy: ciągłe zmęczenie, utratę energii i sił do życia. Często prowadzi do problemów ze snem, zaburzeń apetytu, bólu głowy, mięśni i obniżenia odporności.

Kogo dotyczy ten problem?

Wbrew powszechnemu przekonaniu wypalanie zawodowe nie dotyczy tylko ludzi, którzy od lat wykonują swój zawód. W obecnych czasach dotyka coraz większą liczbę młodych osób, które dopiero co rozpoczynają swoją karierę. Pierwsze oznaki wypalenia zawodowego mogą pojawiać się już przed 30. rokiem życia.

Na wypalenie zawodowe najbardziej narażone są osoby pracujące w zawodach wymagających bliskich kontaktów z innymi. Przede wszystkim są to lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, psychiatrzy, nauczyciele, pracownicy społeczni, urzędnicy, policjanci, osoby pracujące w obsłudze klienta.

L4 na wypalenie zawodowe już od nowego roku

Wypalenie zawodowe po raz pierwszy w 1974 roku opisał psycholog Herbert Freudenberger. Na początku zakwalifikowane było jako syndrom zawodowy, wpływający na stan zdrowia.

W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowała, że wypalenie zawodowe zostanie uznane za chorobę.

Natomiast od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego.

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe to długotrwały proces, któremu jednak można przeciwdziałać.

  • Podstawą jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.
  • Gdy masz wolne, postaraj się całkiem zdystansować i odciąć od pracy i problemów z nią związanych. Zrób sobie odpoczynek od Internetu, komputera i telefonu.
  • Na urlopie sprawy związane z pracą odłóż na później. Nie bierz wolnego po to, by nadgonić zaległe sprawy.
  • Pamiętaj o odpoczynku, wysypiaj się i prowadź zdrowy tryb życia, nie zapominaj o zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej.
  • Jeśli dopadło Cię wypalenie zawodowe i nie potrafisz sobie z nim samodzielnie poradzić, nie bój się prosić o profesjonalną pomoc.
  • Czasem konieczna może okazać się zmiana pracy i środowiska zawodowego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną