Koronawirus - kto należy do grupy ryzyka?

Agnieszka
Zdrowie
12.03.2020 18:06
Koronawirus - kto należy do grupy ryzyka?

Co to jest koronawirus? Są to RNA-wirusy, które odpowiedzialne są za około 10-20 proc. przeziębień oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę. W ostatnim czasie mowa jest głównie o koronawirusie, który wywołuje chorobę COVID-19, jest to główny przypadek zachorowań. Pierwszy przypadek choroby w Polsce odnotowano na początku marca, jednakże z dnia na dzień ilość zachorowań wzrasta.

Zdjęcie Koronowirus - kto należy do grupy ryzyka? #1

Koronowirus - kto należy do grupy ryzyka?


Warto podkreślić, że bardzo dużo przypadków zarażenia przebiega bezobjawowo,najczęściej dzieje się tak u dzieci. Największy procent zachorowań jest u osób starszych, powyżej 65 roku życia. Ci, którzy mieli potwierdzoną chorobę mieli objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:


* kaszel (raczej suchy),
* duszność.


Ponadto często występował także ból mięśni, ból głowy, ból gardła. Objawy zwykle pojawiały się między 2. a 14. dniem po zakażeniu.


COVID-19 jest to nowo zidentyfikowany patogen, dlatego bardzo ciężko stwierdzić kto najbardziej należy do grupy ryzyka. Jednakże z aktualnych badań, obserwacji stwierdzić można, że do grupy ryzyka zachorowań przede wszystkim należą osoby starsze, które ukończyły 65 rok życia, a głównie te które skończyły 80 lat, bo jest to najwyższy procent zachorowań.

Dodatkowo, te osoby które mają znacznie obniżoną odporność, cierpiących na choroby przewlekłe najczęściej dotyczące układu krążenia. Ponadto ryzyko zachorowań występuje u osób, które były za granicą, w krajach gdzie jest naprawdę bardzo dużo zachorowań. Nie odnotowano danych dotyczących czy to kobiety czy mężczyźni są bardziej narażeni na chorobę, ponieważ spotykamy się z zarazeniem zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Naukowcy jedynie zbadali, że śmiertelność wśród mężczyzn jest wyższy.

Zdjęcie Koronowirus - kto należy do grupy ryzyka? #2
Dużym ryzykiem objęte są też osoby u któych stwierdza się wtórne infekcje bakteryjne, ponieważ u takich osób stan osoby chorej zmienia się w bardzo szybkim tempie.


Coraz więcej pytań pojawia się odnośnie kobiet w ciąży. Na chwilę obecną nie wiadomo czy panie należą do grupy ryzyka.


Osoby poniżej 19 roku życia to 2,4% zgłoszeń wszystkich zachorowań. Najczęściej u takich osób choroba jest bezobjawowa i nie jesteśmy świadomi tego, że chorujemy. Nie zmienia to faktu, że dzieci mogą zarazić innych, to jest bardzo niebezpieczne.


Obecnie nie jest stwierdzono w 100 % czy można zarazić się od zwierząt, dlatego zaleca się aby ludzie byli ostrożni podczas kontaktów ze zwierzętami dzikimi. Można wobec tego stwierdzić, że Ci którzy mają kontakt ze zwierzętami mogą być narażeni na zarażenie.


Według ekspertów WHO każdy z nas jest narażony na chorobę, bez względu na wiek, płeć, rasę czy miejsce zamieszkania. Jednakże podkreślają, że cały czas potrzebne są badania by o tym wszystkim się przekonać.