Grypa atakuje! Wstrząsające konsekwencje bagatelizowania choroby.

Martyna
Zdrowie
15.03.2023 19:01
Grypa atakuje! Wstrząsające konsekwencje bagatelizowania choroby.

Krajem wstrząsnęła informacja o śmierci 22 – letniej studentki, która przez tydzień chodziła z gorączką do pracy i na uczelnie. Lekarze ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami bagatelizowania choroby. 

Śmierć 22 – latki 

Profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Waldemar Machała apeluje do wszystkich, aby nie lekceważyć objawów grypy, ponieważ konsekwencje mogą okazać się tragiczne. Przestrogą dla wielu z nas może być przykład śmierci 22 – letniej pracującej studentki, która miała 39 stopni gorączki i uznała, że choroba sama przejdzie.  

Młoda kobieta postanowiła “rozchodzić gorączkę”. Uznała, że jej młody organizm przezwycięży grypę bez jakichkolwiek leków. Jednak decyzja ta okazała się ogromnym błędem. Gdy objawy nasiliły się 22 – latka postanowiła udać się do lekarza rodzinnego, jednak było już wtedy za późno. Matka dziewczyny znalazła ją nieprzytomną w mieszkaniu. 

Studentkę przewieziono najpierw do szpitala w Skierniewicach, a następnie do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Niestety, jej życia nie udało się uratować.  

Statystyki  

“Grypa to choroba o ostrym przebiegu, przenoszona przede wszystkim drogą kropelkową. Wirus grypy atakuje układ oddechowy człowieka. Cechuje się wysoką zaraźliwością oraz sezonowością występowania. Wiele osób przechodzi grypę dość łagodnie, jednak należy pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie, a chory powinien pozostać w domu do czasu ustąpienia objawów. Grypa w zdecydowanej większości przypadków leczona jest objawowo.” - medicover.pl 

Tylko w pierwszym tygodniu marca w naszym kraju zanotowano 187 835 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono 1054 skierowania do szpitala. Lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzegają przed możliwymi powikłaniami oraz najgorszym scenariuszem, który może zakończyć się śmiercią.  

Objawy choroby i leczenie 

Do najczęstszych objawów grypy należą: 

  • gorączka lub subiektywne poczucie gorączki, dreszcze 
  • kaszel, zwykle suchy 
  • ból gardła 
  • katar lub zatkany nos 
  • bóle mięśniowe i stawowe 
  • bóle głowy 
  • zmęczenie 

Lekarze zalecają, aby w przypadku podejrzeń grypy udać się na wizytę do specjalisty oraz: 

"Najlepiej jest pozostać w łóżku, nie przemęczać się oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Na walkę z chorobą dobrze wpłynie także duża dawka snu. Na objawy w leczeniu grypy stosuje się przede wszystkim leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, jak również preparaty o miejscowym działaniu, pozwalające łagodzić występujący ból gardła. W razie potrzeby: leki przeciwkaszlowe” - medicover.pl 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną