COVID-19 - jakie dolegliwości pojawiają się u ozdrowieńców?

Katarzyna

Zdrowie

26.10.2020 18:49

COVID-19 - jakie dolegliwości pojawiają się u ozdrowieńców?

Koronawirus to teraz choroba, o której mówi się najwięcej. Nikt z nas nie chce na nią zachorować, jednak przenosi się ona drogą kropelkową, co utrudnia uchronienie się. Od marca tego roku specjaliści, naukowcy oraz badacze starają się znaleźć szczepionkę na COVID-19, jednak jak dotąd nadal mało wiemy o tej chorobie. Są już jednak osoby, które przeszły tę chorobę i pokonały koronawirusa samodzielnie.

Zdjęcie COVID-19 - jakie dolegliwości pojawiają się u ozdrowieńców? #1

Badania nad COVID-19

Mimo tego, że epidemia trwa już 8 miesięcy to naukowcy i lekarze nadal nie wiedzą o niej zbyt dużo. Choroba przechodzi u pacjentów w różny sposób, więc ciężko jest ustalić jeden tok leczenia chorych.

Nie zbadano jeszcze, jakie uwarunkowania wpływają na przebieg tej choroby u danej osoby. Nie wiadomo również czy raz przebyta choroba powoduje, że organizm się na nią uodparnia. Każdy kraj stara się jednak zmniejszyć ryzyko zachorowania swoich obywateli na ten patogen poprzez wprowadzanie różnych obostrzeń i nakazów.

Zdjęcie COVID-19 - jakie dolegliwości pojawiają się u ozdrowieńców? #2

Ozdrowieńcy

Osoby, które zachorowały na COVID-19 i już się wyleczyły, są nazywane „ozdrowieńcami”. Jedni z nich przeszli chorobę lżej, ponieważ mieli lekkie jej objawy, jak zanik węchu lub smaku czy niewysoka gorączka. Inne natomiast przeszły tę chorobę o wiele ciężej i potrzebowały hospitalizacji.

Zarówno jedni, jak i drudzy cieszą się jednak, że mają już tę chorobę za sobą. Jest też grupa osób, która przechodzi tę chorobę bezobjawowo, czyli nie mają żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na zakażenie. Mogą oni jednak zarażać inne osoby, nawet o tym nie wiedząc, co jest najdziwniejszym sposobem przechodzenia tej choroby.


Statystyki

Jak się jednak okazuje pokonanie koronawirusa, wcale nie oznacza, że problemy związane z tą chorobą już się skończyły. COVID-19 niestety prowadzi do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie i powikłań.

Na dzień 26 października w Polsce zachorowało ponad 263 tys. osób, ale ponad 115 tys. osób pokonało tego wirusa. Osoby te mogą zgłosić się do lekarzy lub odpowiednich punktów w celu oddania krwi. Z niej natomiast można pozyskać osocze, które podane osobom chorym pomaga im w walce z tym wirusem.Zdjęcie COVID-19 - jakie dolegliwości pojawiają się u ozdrowieńców? #3

Powikłania pochorobowe

Wygrana z chorobą na pewno napawa osoby zakażone optymizmem. Jak się jednak okazuje, po przebytej chorobie w organizmie dochodzi do nieodwracalnych zmian, które mogą się ujawniać w dalszym życiu. Koronawirus to złożona choroba, która atakuje układ oddechowy, układ pokarmowy oraz układ krwionośny człowieka. Osoby, które wyzdrowiały i pokonały koronawirusa, najczęściej skarżą się na:
– problemy z oddychaniem i kaszel;
– osłabienie mięśni;
– zmęczenie i ogólne osłabienie;
– powikłania kardiologiczne;
– mrowienie kończyn;
– uporczywe bóle głowy,
– dłuższa utrata zmysłu węchu oraz smaku.