Zdrowie

Groźny wirus atakuje dzieci! Coraz więcej maluchów w szpitalach

Agnieszka

Oct. 13, 2021, 8:07 a.m.

Groźny wirus atakuje dzieci! Coraz więcej maluchów w szpitalach

Rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska informuje, że w Oddział Dziecięcy z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej gorzowskiego szpitala przeżywa oblężenie dzieci zakażonych wirusem RSV. Czym jest ten wirus i jakie objawy wywołuje?

Zdjęcie Groźny wirus atakuje dzieci! Coraz więcej maluchów w szpitalach #1

Dzieci z RSV przybywa w szybkim tempie w gorzowskim Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim. - Dzieci zakażone wirusem RSV zajmują już większość łóżek na naszym oddziale. Niemowlęta przechodzą kontakt z wirusem znacznie gorzej niż dzieci kilkuletnie. U niektórych z naszych pacjentów konieczne było zastosowanie wysoko przepływowej terapii tlenowej, a nawet pomocy respiratora - przekazał kierownik oddziału dziecięcego w gorzowskim szpitalu lekarz pediatra Tomasz Szatkowski.

Wirus RSV

Jak informuje rzeczniczka szpitala w Gorzowie Wlkp., wirus RSV jest niegroźny dla starszych dzieci, jednak u niemowląt może w bardzo szybkim tempie doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia oskrzelików i płuc. Eksperci informują, że wirus RSV najbardziej niebezpieczny jest dla dzieci do 2. roku życia. 

Jakie objawy ma wirus RSV?

 Dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego informuje, że wirus daje poniższe objawy:

- U dzieci starszych - katar, kaszel.

- U dzieci młodszych - najpierw również pojawia się katar. Później duszący kaszel.

Dzieci, które trafiają do szpitala z zakażeniem wirusem RVS, bardzo często wymagają tlenoterapii i płynoterapi. Dr Okarska-Napierała informuje również, że RSV zaatakował ze zdwojoną siłą, a epidemia jest wprost "zatrważająca".

Apel ekspertów

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i najczęściej jest źródłem są placówki edukacyjne. 

W związku z tym eksperci apelują, aby dzieci, które mają objawy infekcji nie chodziły do żłobków, czy przedszkoli. 

- Apelujemy do rodziców, aby nie wysyłali dzieci z objawami infekcji do przedszkola czy żłobka. W tym okresie warto też bacznie się przyglądać kontaktom starszego rodzeństwa z niemowlakiem, a w razie pojawienia się kataru czy kaszlu odizolować dzieci od siebie - powiedział Szatkowski