Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych, której główne symptomy to gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu i smaku. Większość osób przechodzi ją łagodnie, jednak u niektórych przyjmuje krytyczną postać. Koronawirus powoduje groźne powikłania w różnych narządach, niezależnie od wieku chorego. Dowiedz się, jakie są skutki COVID-19.
Jak przebiega koronawirus?
Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych o różnym nasileniu, objawach i nietypowym przebiegu. Jego główne symptomy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku. Ponad 80% osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające przeziębienie lub grypę.
Jest szczególnie groźny dla osób starszych, cierpiących na przewlekle choroby. 20% zakażonych osób przechodzi chorobę ciężko, ma trudności z oddychaniem i wymaga opieki szpitalnej. U niektórych z nich COVID-19 przyjmuje ostrą lub krytyczną postać i może prowadzić nawet do śmierci.
Objawy koronawirusa
Główne objawy koronawirusa to wysoka gorączka, powyżej 38C, suchy kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku, ból głowy, gardła i silne zmęczenie. Rzadziej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak biegunka), zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, covidowe palce).
Jakie są skutki koronawirusa?
Koronawirus powoduje mnóstwo groźnych powikłań w wielu narządach i organach (m.in. płucach, sercu i mózgu), niezależnie od wieku chorego. Serwis internetowy polki.pl przytacza dane z badania przeprowadzonego przez US Veterans Health Administration, na temat obserwacji pacjentów chorych na COVID-19 i wskazuje najczęstsze powikłania koronawirusa.
Należą do nich: zespół ostrej niewydolności oddechowej, arytmia, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, ostre uszkodzenie serca, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, ostre zapalnie i niewydolność wątroby oraz nerek, krwotok wewnątrzczaszkowy.
Groźniejszy niż grypa
Do tego typu powikłań dochodzi znacznie częściej, niż w przypadku grypy, która charakteryzuje się podobnymi objawami. Oprócz tego pacjenci z COVID-19 częściej wymagają hospitalizacji, dłużej przebywają w szpitalu i na oddziałach intensywnej terapii oraz są bardziej narażeni na ryzyko zgonu.
Kto jest najbardziej narażony na powikłania?
Na takie powikłania szczególnie narażone są osoby z grupy ryzyka: seniorzy oraz osoby z przewlekłymi chorobami. Koronawirusa u nich częściej prowadzi do trwałych zmian w płucach, ostrej niewydolności wielonarządowej, wstrząsu septycznego, powikłań nerkowych, sercowo-naczyniowych, sepsy, a nawet do śmierci.