Jak namówić dziecko do przyjęcia leku?

Patrycja
Zdrowie
13.10.2021 13:08
Jak namówić dziecko do przyjęcia leku?

Podczas choroby nasze dzieci są rozdrażnione i marudne. Przez to rodzicom bardzo trudno jest namówić je do przyjęcia lekarstwa. Poznaj sprawdzone sposoby na podawanie dziecku leków!

Zdjęcie Jak namówić dziecko do przyjęcia leku? #1

Podawanie leków dzieciom

Choroba to trudny czas zarówno dla rodziców, jak i dzieci. W przypadku starszych dzieci i nastolatków podawanie leków zwykle nie jest problemem. Jednak maluchy podczas choroby są rozdrażnione, marudne i odmawiają przyjmowania leków. Dodatkowo większość leków, nawet tych dla dzieci, nie jest smacznych. Przez to rodzice mają duży problem z ich podaniem.

Jak podawać lekarstwa małym dzieciom? Przede wszystkim nie podawaj leków pod groźbą kary i nie dzięki obietnicy nagrody. Poznaj skuteczne sposoby, które pozwolą Ci podać leki dziecku.

Jak przekonać dziecko do przyjmowania leków?

Nie wpychaj leków na siłę

Nie wpychaj leków na siłę do buzi dziecku. To może sprawić, że się zakrztusi lub zachłyśnie. Lek może zostać wymiotowany i tak trzeba będzie podawać go od nowa.

Czopki

Gdy maluszek ma gorączkę i nie chce przyjąć leku doustnie, możesz zastąpić go środkiem w postaci czopka doodbytnicznego. To daje gwarancję, że dziecko nie wypluje ani nie zwymiotuje leku, a on zostanie podany w całości.

Podawaj leki za pomocą strzykawki

Najlepszym sposobem jest podawanie leku za pomocą strzykawki. Syropy i zawiesiny najlepiej podawać po policzku, nie na język. Dzięki temu ominą kubki smakowe i stracą choć część nieprzyjemnego smaku.

Przemyć lekarstwa w przysmakach

Najpierw skonsultuj się z lekarzem i zapytaj, czy określone lekarstwa możesz przemycić ukryte w produktach spożywczych. Niektórych nie wolno łączyć z jedzeniem, a inne tracą wtedy swoje właściwości. Innym sposobem jest podanie dziecku czegoś słodkiego do popicia, po zaserwowaniu gorzkiego lekarstwa.

Książeczki o chorowaniu

W czasie choroby dziecka, warto przeczytać mu książeczkę o chorowaniu, które w przystępny sposób wyjaśniają dziecku, co się dzieje i dlaczego trzeba przyjmować lekarstwa. Polecamy następujące pozycje: „Kicia Kocia jest chora”, „Wojtuś u lekarza”, „Staś Pętelka - dzielny pacjent”.

Odwróć uwagę dziecka

W czasie podawania leku, włącz dziecku bajkę lub zajmij go czymś, żeby odwrócić jego uwagę. Możesz opowiedzieć mu historię z dzieciństwa, opowiedzieć o ulubionych bohaterach jego bajek, którzy przyjmują leki podczas choroby lub zmienić się w lekarza i podawać leki zabawkom malucha.

A Ty jakie masz sposoby na podawanie leków dziecku?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną