Jak przygotować dziecko do szczepienia? Musisz o tym wiedzieć

Patrycja
Zdrowie
30.04.2021 13:34
Jak przygotować dziecko do szczepienia? Musisz o tym wiedzieć

Szczepienia są rutynową częścią opieki zdrowotnej dzieci, już od najmłodszych lat. W pierwszych dwóch latach życia, dziecko otrzyma ich aż kilkanaście. Mimo to mogą wywoływać duży stres nie tylko u dzieci, ale też u ich rodziców. Dowiedz się, jak przygotować dziecko do szczepienia, aby zmniejszyć jego lęk i niepokój.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do szczepienia? #1

Szczepienia dzieci

Wizyta u lekarza dla wielu dzieci jest stresującym i nieprzyjemnym wydarzeniem. Jeśli dochodzi do tego szczepienie, mamy gotowy scenariusz na histerię malucha. To trudne przeżycie także dla rodziców. Dowiedz się, jak zminimalizować niepokój i lęk dziecka. Jak przygotować siebie i malucha do czekających nas nieprzyjemnych doznań?

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Zaplanuj termin szczepienia

W przypadku niemowlęcia, termin szczepienia zaplanuj tak, aby maluch był po drzemce i karmieniu. Jeśli będzie zmęczony i głodny, to będzie też bardziej płaczliwy, marudny i gorzej zniesie szczepienie.

Odpowiednie ubranie

Niemowlę ubierz w rozpinanego „pajacyka”. To umożliwi pielęgniarce łatwy dostęp do miejsca wkłucia na rączce lub nóżce dziecka.

Kilkulatka ubierz w koszulkę z krótkim rękawem, tak by dostęp do miejsca szczepienia był ułatwiony.

Porozmawiaj z dzieckiem przed zabiegiem

Przed szczepieniem opowiedz dziecku, jak będzie wyglądał zabieg. Wyjaśnij mu czego może się spodziewać na miejscu: jak będzie przebiegało szczepienie, co będzie robiła pielęgniarka i jakich doznań może oczekiwać.

Na kilka dni przed zabiegiem, możecie w domu pobawić się w wizytę u lekarza i szczepienie ulubionej zabawki. To pomoże mu zrozumieć, jak będzie wyglądało szczepienie i zmniejszyć lęk.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do szczepienia? #2

Nie okłamuj dziecka

Nie okłamuj dziecka, że zabieg będzie całkowicie bezbolesny. Powiedz mu prawdę o tym, że może być trochę nieprzyjemne. Dodaj mu otuchy i odwagi.

Znieczulenie

W aptekach dostępne są specjalne plastry, kremy lub żele o działaniu znieczulającym, które nakleja się na skórę w miejscu, gdzie zostanie podana szczepionka. Takie znieczulenie utrzymuje się przez 1-2 godziny i zmniejszy nieprzyjemne odczucia podczas szczepienia.  Takie produkty są bezpieczne zarówno dla noworodków, jak i dla starszych dzieci.

Dobre nastawienie rodzica

Bardzo ważne jest to, aby rodzic podczas szczepienia miał odpowiednie nastawienie. Spokój i opanowanie rodzica pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie w trakcie zabiegu i szybciej się uspokoić tuż po nim.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do szczepienia? #3

Jak zachować się podczas szczepienia?

Podczas szczepienia trzymaj niemowlę na rękach. Przytul je do siebie, pamiętaj żeby ucisk nie był zbyt mocny. Odsłoń miejsce, gdzie będzie podawana szczepionka. Odradza się kładzenie dziecka na plecach. Niemowlę trzymaj na rękach też po zakończeniu szczepienia, kołysz je i delikatnie głaszcz.

Starsze dziecko posadź sobie na kolanach i przytul. Odsłon miejsce wkłucia przed pielęgniarką, aby miała do niego łatwy dostęp. Unikaj trzymania dziecka na siłę, to może wzbudzić w nim jeszcze większy strach i nieufność. Dobrym sposobem jest odwrócenie uwagi dziecka od wykonywanych czynności, przez opowiadanie bajki, grę na telefonie itd.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną