Jak radzić sobie z zaburzeniami łaknienia u dzieci?

Patrycja

Zdrowie

Sept. 16, 2021, 8:43 p.m.

Jak radzić sobie z zaburzeniami łaknienia u dzieci?

Przyczyny braku apetytu u dzieci zazwyczaj są inne niż u dorosłych. Zaburzenia łaknienia u dzieci zazwyczaj wynikają z błędów żywieniowych lub alergii. Sprawdźmy, co jeszcze może być powodem dla którego dzieci odmawiają jedzenia.

 

Błędy żywieniowe

Utrata apetytu u dzieci może wynikać z błędów, jakie popełniają rodzice. Zmuszanie dzieci do jedzenia, kiedy te nie mają na to ochoty, namawianie do próbowania pokarmów, które im nie smakują, brak urozmaiconej diety, dawanie słodyczy między posiłkami lub karmienie dzieci w pośpiechu mogą sprawić, że powstanie u nich zaburzenie apetytu.

Zdjęcie Jak radzić sobie z zaburzeniami łaknienia u dzieci? #1

Problemy ze strony układu pokarmowego

Brak apetytu może być spowodowany niestrawnością po jedzeniu. Problemy żołądkowe, bóle brzucha, wzdęcia po spożyciu niektórych potraw mogą  powodować, że dzieci będą unikały jedzenia. W tej sytuacji warto udać się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze choroby ze strony układu pokarmowego i jednocześnie zacząć stosować lekkostrawną dietę.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe mogą powodować ból brzucha, biegunkę, wymioty lub wzdęcia. Nic dziwnego, że dzieci będą odmawiały jedzenia, skoro to powoduje u nich dyskomfort. Jeśli po jedzeniu u naszej pociechy występują objawy alergii pokarmowej należy udać się do specjalisty, by wykluczyć z diety niepożądane produkty i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Zaparcia nawykowe

Dzieci, które mają problemy z wypróżnianiem, mają także problemy z jedzeniem. Świadomie odmawiają spożywania posiłków, ponieważ wiążą je z bolesnym wypróżnianiem.

Zespół złego wchłaniania

Zespół upośledzonego wchłaniania oznacza, że organizm nie przyswaja wszystkich substancji odżywczych dostarczanych z pożywieniem. Przyczyną złego wchłaniania jest niedobór lub brak enzymów trawiennych, a jednym z objawów brak apetytu.

Infekcje

Osłabienie organizmu wynikające z przeziębienia czy grypy może chwilowo zaburzać łaknienie. W czasie walki z chorobą osłabiony organizm resztki energii poświęca na jej pokonanie, przez co zmniejsza się aktywność układu pokarmowego. Podczas przeziębienia najważniejsze jest nawadnianie organizmu i niekoniecznie zmuszanie dziecka do jedzenia.

Pasożyty

Jeśli niechęć do jedzenia łączy się z bólem brzucha, nudnościami, a także kaszlem, którego przyczyną nie jest alergia czy przeziębienie, możemy podejrzewać, że nasza pociecha ma pasożyty układu pokarmowego. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Stres

Stres powoduje zaburzenia łaknienia zdecydowanie częściej wśród dorosłych, jednak może zaciskać żołądek również u dzieci.

Dysfagia

Dysfagia to zaburzenie związane z utrudnionym przechodzeniem pokarmu przez przełyk. U dzieci schorzenie to może być spowodowane rozmaitymi czynnikami czy też uwarunkowaniami np. obniżonym napięciem mięśniowym, objawem natomiast jest między innymi brak apetytu.

Zdjęcie Jak radzić sobie z zaburzeniami łaknienia u dzieci? #2

Anemia

Anemia to niedobór czerwonych krwinek w organizmie dziecka. Najczęściej jest to efekt niedoborów żelaza. Dzieci cierpiące na anemię są męczliwe, osłabione, mają bladą skórę, problemy z koncentracją i odmawiają jedzenia.

Ważne

Odmawianie spożywania posiłków zawsze budzi w rodzicach skrajne emocje, od niepokoju poprzez bezradność, aż po złość. Chociaż obawiamy się, że dziecko nie je, bo coś mu dolega lub tego, że coś mu się stanie, jeśli nie będzie jadło to pamiętajmy, że brak łaknienia nie zawsze świadczy o chorobach i nie zawsze do nich prowadzi.  Dopiero ciągłe zaburzenia apetytu i towarzyszące temu objawy są alarmujące.