Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Patrycja
Zdrowie
12.10.2021 16:23
Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Wizyta u lekarza nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Zwłaszcza, gdy chodzi o nasze dzieci, może wywoływać wiele nerwów i stresu. Dowiedz się, jak przygotować dziecko i siebie na wizytę u lekarza?

Zdjęcie Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza? #1

Wizyty u lekarza

Już od pierwszych dni życia, nasze dziecko będzie objęte systemem opieki zdrowotnej i regularnie będzie odwiedzać lekarza. Obowiązkowe są wizyty patronażowe u noworodków, wizyty szczepienne oraz wizyty bilansowe dzieci. Nieraz przyjdzie nam także przyjdzie nam odwiedzić lekarza z chorym dzieckiem.

Warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować dziecko i siebie. Co zrobić, by wizyta przebiegła spokojnie i bez niepotrzebnych nerwów.

Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Informacje przed wizytą

Podczas rejestracji zaznacz, w jakim celu się zgłaszasz. Dzieci zdrowe, które przychodzą na szczepienie lub bilans muszą być odizolowane od dzieci chorych.

Przed wizytą, zapisz na kartce pytania, które chcesz zadać lekarzowi, położnej lub pielęgniarce. Nie wstydź się pytać o sprawy, które Cię niepokoją czy martwią. Na pytania lekarza zawsze odpowiadaj zgodnie z prawdą.

Co przygotować przed wizytą?

Przygotuj rzeczy potrzebne podczas wizyty w przychodni. Zawsze zabieraj ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, aktualne wyniki badań dziecka, czy opisy konsultacji specjalistycznych.

W poczekalni rozbierz dziecko z okryć wierzchnich i przyszykuj rzeczy, które będą potrzebne podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Jeśli wybierasz się na wizytę z noworodkiem lub niemowlęciem, weź ze sobą pieluszkę tetrową, na której położysz dziecko. Spakuj pampersy i nawilżane chusteczki. Ubierz dziecko wygodnie, w ubranka, które łatwo się ściągają.

Dla starszego dziecka przygotuj ulubioną zabawkę, pluszaka lub grę, którą będzie mógł zająć się w poczekalni.

Wywiad lekarski

Każda wizyta u lekarza rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Gdy przychodzisz z chorym dzieckiem, zastanów się, jakie objawy występują i od jakiego czasu. Podaj informacje, czy dziecko gorączkuje, jak wysoka była gorączka i jakie jeszcze symptomy są obecne. Poinformuj, jakie leczenie stosowaliście do tej pory, koniecznie zapisz sobie nazwy leków, które podawałaś dziecku. Takie informacje będą dla lekarza cennymi wskazówkami, które umożliwią lepszą diagnozę dziecka.

Badanie dziecka

Po wywiadzie przychodzi czas na badanie fizykalne dziecka. Noworodka lub niemowlę rozbieramy do pampersa i układamy na kozetce. Starsze dzieci mogą pozostać w bieliźnie i siedzieć na kolanach u rodzica.

Podczas badania, rodzić powinien współpracować z lekarzem, wykonywać jego polecenia i w odpowiedni sposób przytrzymywać dziecko. Dzięki temu badanie przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Informacje po badaniu

Po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu dziecka, lekarz poinformuje o diagnozie i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Odpowie na pytania i wątpliwości rodzica i zaleci dalszy sposób postępowania.

Rodzicu- pamiętaj o tym!

Zawsze mów dziecku prawdę. Poinformuj go o tym, że wybieracie się do lekarza, opowiedz jak będzie wyglądała wizyta i na czym będzie polegało badanie lekarskie. Nie okłamuj dziecka i nie zatajaj przed nim informacji.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną