Zdrowie

Przedawkowanie kawy - jakie ma objawy? Sprawdź, czy nie musisz odstawić kofeiny!

Katarzyna

Oct. 7, 2021, 4:25 p.m.

Przedawkowanie kawy - jakie ma objawy? Sprawdź, czy nie musisz odstawić kofeiny!

Kawa pobudza nas do działania, więc często ją pijemy. Jakie są objawy przedawkowania tego napoju? Odpowiadamy!

Zdjęcie Przedawkowanie kawy - jakie ma objawy? Sprawdź, czy nie musisz odstawić kofeiny! #1

Pachnąca kawa 

Kawa dodaje nam energii, więc często po nią sięgamy w celu pobudzenia organizmu. Dzieje się tak dzięki kofeinie, która wpływa pobudzająco na nasz organizm. Zapewne większość z nas zaczyna dzień od filiżanki kawy lub pije ją po południu. Są różne rodzaje kaw, więc każdy może wybrać coś dla siebie. Ekspresso, latte macchiato czy cafe crema to tylko kilka możliwości z szerokiego portfolio.

Rozbudzenie organizmu 

Czasami wspomagamy organizm w szybszym rozbudzeniu się poprzez wypicie kawy, jednak czasami pijemy ją, bo mamy na nią po prostu ochotę. Co ciekawe kawa poprawia koncentrację i pamięć, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Badania mówią, że dzienny limit kawy dla dorosłej osoby wynosi 300 mg na dobę, czyli około 3 filiżanki. Wypicie większej ilości może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Oto kila z nich.

1. Problemy z sercem

Wypicie zbyt dużej ilości kawy sprawi, że nasz organizm będzie zbyt mocno pobudzony. W związku z tym możemy odczuwać takie objawy jak zawroty głowy, wyższe tętno czy szybszy oddech. Zbyt dużej ilości kawy nie powinny więc pić osoby, które cierpią na choroby serca, ponieważ może to doprowadzić nawet do zawału.

2. Problemy z żołądkiem

U niektórych osób kawa poprawia trawienie, przez co organizm szybciej przetrawia posiłki. Nadmiar kawy sprawia, że żołądek zaczyna produkować więcej kwasów żołądkowych, a to może doprowadzić do zgagi, fefluksu czy nawet bólów żołądka.

Zdjęcie Przedawkowanie kawy - jakie ma objawy? Sprawdź, czy nie musisz odstawić kofeiny! #2

3. Problemy z nerkami

Kawa jest też napojem moczopędnym, a więc nerki mają więcej pracy. Co więcej, w kawie znajdują się szczawiany, które wraz z wapniem tworzą złogi, które przeradzają się w kamienie nerkowe. Zbyt duża ilość kofeiny szkodzi nerkom w znaczący sposób, ponieważ je obciąża i doprowadza do kamieni nerkowych.

4. Problemy z zębami

Wielbiciele kawy mogą mieć również przez nią problemy z zębami. Napój ten tworzy na nich przebarwienia, osady, oraz doprowadza do osadzania się kamienia nazębnego. Kawa z cukrem czy miodem powoduje wzrost ryzyka wystąpienia próchnicy.

Zdjęcie Przedawkowanie kawy - jakie ma objawy? Sprawdź, czy nie musisz odstawić kofeiny! #3

5. Problemy z koncentracją

Kawę pijemy, aby pobudzić organizm do pracy oraz się pobudzić. Zbyt częste picie kawy może doprowadzić do uzależnienia się receptorów dopaminy. W takim wypadku osiągniemy efekt przeciwstawny do zamierzonego, ponieważ kawa nie będzie nas już pobudzać i będziemy odczuwać ciągłe zmęczenie oraz brak energii.

6. Problemy z bolącą głową

Z kawą i bólem głowy jest tak jak z pobudzeniem organizm. Małe ilości kofeiny potrafią uśmierzyć ból głowy, jednak jej nadmiar może powodować bóle głowy, a nawet silniejsze migreny.