Co się stanie jeśli przestaniesz pić kawę? 7 zaskakujących efektów!

Patrycja
Zdrowie
20.10.2021 18:34
Co się stanie jeśli przestaniesz pić kawę? 7 zaskakujących efektów!

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznej i gorącej kawy? To Twój sposób na dobre rozpoczęcie dnia? Uwielbiasz kawę, ona dodaje Ci energii, pomaga Ci się skupić i w pełni skoncentrować? Jednak picie kawy w nadmiarze może zaszkodzić… Sprawdź, co się stanie jeśli spożywasz za dużo kofeiny! Kiedy lepiej ją odstawić?

Kawa na co dzień

Nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki gorącej, aromatycznej i mocnej kawy? Sięgasz po nią także, gdy w ciągu dnia czujesz się pozbawiony energii i siły do działania? Potrzebujesz się skupić i skoncentrować, a tylko ona jest w stanie postawić Cię na nogi?

Kofeina spożywana w odpowiednich ilościach, ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Staraj się pić nie więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie, czyli nie więcej niż 300 mg kofeiny w ciągu dnia!

Kawa pita w odpowiednich ilościach pobudza do działania, stymuluje układ nerwowy, zwiększa wydolność i wydajność. Dodaje energii, pozwala lepiej się skupić i skoncentrować. Oprócz tego udowodniono, że zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów!

Co się stanie, jeśli odstawisz kofeinę?

Nadmierne spożycie kofeiny może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli spożywasz za dużo kawy, możesz doświadczyć wielu problemów. Sprawdź, co się stanie jeśli odstawisz kofeinę.

Będziesz wyglądać młodziej

Badania potwierdzają, że kofeina zapobiega produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry. Oprócz tego może prowadzić do uszkodzenia komórek skóry, ponieważ zapobiega prawidłowej syntezie DNA w jej komórkach. Jeśli odstawisz kofeinę, Twoja cera Ci podziękuje.

Twoje zęby będą wyglądały lepiej

Kofeina powoduje nieestetyczne osady i przebarwienia na zębach. Doprowadza do osadzania się kamienia nazębnego. Jeśli ją słodzimy to wzrasta także ryzyko wystąpienia próchnicy. Poza tym może wysuszać usta, pozbawiając je śliny, która pomaga chronić szkliwo. Odstaw kawę, a Twoje zęby staną się bielsze!

Będziesz spokojniejsza

Przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny prowadzi do pojawienia się niepokoju, zdenerwowania i rozdrażnienia. Kofeina może zwiększać stres, a nawet nasilać objawy depresji.

Będziesz lepiej spać

Nadmiar kofeiny może powodować zaburzenia snu i prowadzić do bezsenności. Picie kawy tuż przed snem może uniemożliwić zaśnięcie i zakłócić rytm snu. Nie pij kawy tuż przed pójściem do łóżka, a będziesz lepiej spać.

Twój układ pokarmowy Ci podziękuje

Kawa pita w odpowiedniej ilości, poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm. Jednak za duża ilość kofeiny sprawia, że żołądek zaczyna produkować więcej kwasów żołądkowych. To może doprowadzić do zgagi, refluksu, bólów żołądka i wywoływać inne problemy trawienne.

Twoje nerki będą lepiej pracowały

Kawa jest moczopędna, jednak jej zbyt duża ilość szkodzi nerkom. W kawie znajdują się szczawiany, które wraz z wapniem tworzą złogi, mogące przerodzić się w kamienie nerkowe. Jeśli ją odstawisz, Twoje nerki będą lepiej funkcjonowały.

Ciśnienie krwi się poprawi

Picie zbyt dużej ilości kawy sprawia, że organizm jest mocno pobudzony, to może prowadzić do zawrotów głowy, szybszego oddechu i wyższego tętna. Nadmiar kofeiny może także wywoływać gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego i powodować nieregularne bicie serca. Jeśli odstawisz kawę, Twoje ciśnienie krwi może się poprawić.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną