Ostatnio można znaleźć wiele artykułów, które wychwalają działanie węgla aktywnego na organizm. Jak wpływa on na twój organizm? Sprawdzamy!
Węgiel aktywny
W Internecie można napotkać wiele artykułów oraz wpisów influencerów, którzy zachwalają działanie węgla aktywnego na ludzki organizm. Można tam znaleźć zdjęcia czarnego jedzenia czy kosmetyków z aktywnym węglem w składzie. Osoby nim zafascynowane używają go do detoksu, wybielania zębów lub rozjaśniania cery. Jednak węgiel aktywny lub węgiel aktywowany wcale nie wpływa tak bardzo pozytywnie na twój organizm.
Cena węgla wzrośnie
Węgiel aktywny według prognoz w 2022 roku zasoby węgla aktywnego mogą kosztować nawet 23 mln zł. Co ciekawe węgiel aktywny to ten sam materiał co węgiel drzewny, jednak ten pierwszy jest spalany w wyższej temperaturze, co powoduje, że rozpada się na drobny proszek. Można go stosować na niektóre dolegliwości jednak z umiarem i rozumem.
Struktura węgla
Węgiel aktywny ma mikroskopijną strukturę, ponieważ wewnątrz każdej cząstki znajdują się miliony porów, które działają trochę jak małe pułapki. To powoduje, że gdy połkniesz odrobinę węgla, to zacznie się on wiązać z różnymi substancjami, a nie zawsze jest to dobre. Sprawdź, jak zażywanie węgla wpływa na twoje ciało.
Odtrutka na przedawkowanie
Zjedzenie węgla aktywnego ma za zadanie usunąć toksyny z organizmu. Jeśli ktoś przedawkował narkotyki lub inne szkodliwe substancje, to węgiel aktywny zapobiega wchłanianiu się ich do organizmu, ponieważ wiąże się z nimi w jelitach, gdzie następnie wraz z narkotykami jest wydalany. Często lekarze w ten sposób leczą zatrucia, zanim skierują pacjenta na płukanie żołądka.
Wchłania minerały
Węgiel aktywny łączny się nie tylko z narkotykami i je wydala, ale również z innymi substancjami, które są potrzebne dla organizmu. Węgiel wchłania również minerały czy przeciwutleniacze ze spożywanych posiłków. To powoduje, że organizm wchłania mniej składników odżywczych, niż może. Poprzez spożywanie węgla aktywnego wraz z posiłkiem pozbawiasz się cennych składników odżywczych i minerałów.
Niekompatybilność z lekami
Węgiel aktywny nie jest również polecany osobom, które zażywają leki tj. antydepresanty czy tabletki antykoncepcyjne. Poprzez swój skład węgiel aktywny sprawia, że tabletki te są mniej skuteczne. Chęć włączenia węgla aktywnego do swojej diety najlepiej skonsultuj z lekarzem.
Odpowiedni czas
Aby spożywanie węgla przyniosło pozytywne skutki, powinien on być zażywany, wtedy gdy ma się z czym „związać”. W przeciwnym wypadku nic nie da jego spożywanie, a może jeszcze przynieść skutku uboczne w postaci zaparć lub nudności. Węgiel aktywny powinien być spożywany w przypadku zatrucia, ponieważ w innym wypadku nie da się go strawić. Nie ma też żadnych naukowych dowodów na to, że np. wybiela zęby, rozjaśnia cerę czy dodaje energii.