Czy można przedawkować kofeinę? Poznaj 5 oznak

Patrycja

Zdrowie

28.09.2020 12:59

Czy można przedawkować kofeinę? Poznaj 5 oznak

Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki pysznej kawy? Przerwa w pracy, wyjście do miasta, spotkanie ze znajomymi- wszystkie okazje są dobre, aby się jej napić. Bez kawy czujesz się pozbawiony energii i siły do działania? Masz problemy z uwagą i koncentracją, jesteś przemęczony i źle sypiasz? Uważaj, to mogą być oznaki przedawkowania kofeiny! Jakie są tego konsekwencję i czy jest to groźne dla organizmu? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Czy można przedawkować kofeinę? Poznaj 5 oznak #1

Wpływ kofeiny na organizm

Naukowcy potwierdzają, że kofeina spożywana w odpowiednich ilościach (nie więcej niż 300 mg w ciągu dnia, czyli maksymalnie cztery filiżanki kawy dziennie) ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Stymuluje układ nerwowy, zwiększa wydolność i wydajność organizmu oraz wprowadza w stan pobudzenia. Jednak przyjmowanie za dużej dawki kofeiny, może mieć szkodliwe skutki. Poznaj oznaki przedawkowania kofeiny.

5 oznak przedawkowania kofeiny

Problemy ze snem

Nie pij kawy przed położeniem się do łóżka, jeśli nie chcesz problemów ze snem. Kofeina ma działanie pobudzające, czas jej wchłaniania wynosi około godziny, ale utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej. Picie kawy przed snem może zakłócić rytm snu i prowadzić do bezsenności

Zdjęcie Czy można przedawkować kofeinę? Poznaj 5 oznak #2

Niepokój i rozdrażnienie

Przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny prowadzi do pojawienia się niepokoju, zdenerwowania i rozdrażnienia. Kofeina może zwiększać stres i nasilać objawy depresji.

Nieregularne bicie serca i zmiany ciśnienia

Wypicie kawy powoduje wyzwolenie dużej ilości adrenaliny, która może prowadzić do nieregularnego rytmu serca. To z kolei powoduje kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszony oddech i wysokie tętno. Picie kawy może także prowadzić do gwałtownych zmian ciśnienia tętniczego, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na nadciśnienie.

Problemy trawienne

Nadmiar kofeiny może wywoływać zgagę, refluks i inne problemy trawienne. Kofeina sprawia, że kwasy żołądkowe, przedostają się do przełyku i wywołują nieprzyjemne pieczenie i dyskomfort.

Zdjęcie Czy można przedawkować kofeinę? Poznaj 5 oznak #3

Brzydki zapach z ust

Zbyt duża dawka kofeiny może wysuszyć śluzówkę jamy ustnej, co prowadzi do namnażania się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Za częste picie kawy może wywołać suchość w ustach i brzydki zapach.