Jak nauczyć dziecko pić wodę? Poznaj 5 sposobów!

Katarzyna
Zdrowie
28.08.2021 19:52
Jak nauczyć dziecko pić wodę? Poznaj 5 sposobów!

Lekarze i naukowcy zalecają, aby nawadniać organizm i pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Jak przekonać do tego dziecko? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko pić wodę? Poznaj 5 sposobów! #1

Nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, ponieważ dzięki odpowiedniej ilości płynów narządy pracują sprawniej, skóra jest nawilżona, a my mamy więcej energii do działania. Nawadniać organizm można poprzez picie różnych napojów takich jak herbata, soki, kawa czy napoje, jednak najlepiej jest pić czystą wodę.Do dzieci raczej nie przemawia zdrowy styl życia i picie wody. W czasach kiedy słodkich i gazowanych napoi jest pod dostatkiem, trudno jest namówić dziecko do picia wody. Rodzice starają się podsuwać ją dziecku, jednak to maluch wybiera, na co ma ochotę i zazwyczaj nie jest to woda. Poznajcie kilka sposobów na zachęcenie dziecka do picia wody, która jest neutralna, naturalna oraz optymalna dla małego organizmu.

Woda od początku

Dziecko przez pierwsze pół roku jest karmione piersią, a więc nie poimy go niczym innym. Po tym czasie warto podawać dziecku wodę, aby już od małego przyzwyczaiło się do jej smaku i zapachu. Najlepiej podawać mu czystą, źródlaną wodę i nawet jeśli będzie piło tylko małymi łyczkami, to już będzie się do niej przyzwyczajało. W taki sposób wyrobi się w nim nawyk i w starszych latach będzie chętniej sięgało po wodę niż słodkie napoje.

Butelka pod ręką

Jeśli dziecku chce się pić, a będzie miało pod ręką butelkę z wodą, to właśnie po nią sięgnie. Warto więc mieć ze sobą butelkę wody podczas spaceru czy na placu zabaw. Gdy będzie spragnione, to wypije to, co będzie akurat pod ręką i nie ma tu znaczenia czy będzie to słodki napój, czy źródlana woda. W domu również należy podawać dziecku wodę w pierwszej kolejności, a nie słodki napój. Do zaspokojenia pragnienia woda jest idealna, a gdy dziecko będzie miało ochotę na napój, to dopiero wtedy należy mu go podać.

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko pić wodę? Poznaj 5 sposobów! #2

Dobry przykład

Jeśli chcemy nauczyć dziecko picia wody, to również sami powinniśmy po nią sięgać. Dziecko wzoruje się na rodzicach, więc dajmy mu dobry przykład. Dobrym sposobem jest w akurat w tym temacie lekka rywalizacja. Można każdemu z domowników codziennie rano wręczać butelkę wody z zastrzeżeniem, aby do kolacji butelka ta była opróżniona. Dziecko widząc, że rodzice również piją wodę, samo będzie po nią chętniej sięgało.

Przypominajki

Wyrabiając w dziecku nawyk picia wody, możesz się wspomóc technologicznymi nowinkami. Jeśli dziecko korzysta ze smartfona, to warto zainstalować na nim aplikację, która będzie mu przypominała o piciu wody. Możemy też zainstalować gry, które będą miały tematykę wody. Dodatkowo wody wcale nie trzeba pic ze zwykłej butelki. Możemy ją ozdobić, aby dziecku piło się przyjemniej lub przelać ją do ulubionej butelki dziecka.

Zdjęcie Jak nauczyć dziecko pić wodę? Poznaj 5 sposobów! #3

Degustacja

Każda woda smakuje inaczej, więc możemy dziecku podsuwać różne jej rodzaje. Sklepowe półki mają w swojej ofercie wiele rodzajów wód, od mineralnych po źródlane, od niegazowanych po gazowane oraz z dodatkowymi witaminami. Dziecko powinno pić taką wodę, jaka mu smakuje, więc można poeksperymentować w tym temacie. Jeśli jakiś rodzaj wody przypadnie maluchowi do gustu, to będzie po nią chętniej sięgał.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną