Czy niemowlęta powinny pić wodę?

Czy niemowlęta powinny pić wodę?

Niemowlęta i małe dzieci powinny sporo pić. Dziennie zapotrzebowanie na wodę u niemowląt jest aż cztery razy wyższe, niż u dorosłych, w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Co najlepiej podawać dziecku do picia? Jak zachęcić je do picia wody?

Zdjęcie Czy niemowlęta powinny pić wodę? #1

Czy niemowlęta powinny pić wodę?

Właściwe nawodnienie malucha jest bardzo ważne. Nawet niewielkie odwodnienie może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Zaburza termoregulację, powoduje spadek energii, szybsze zmęczenie, znużenie i brak apetytu. Zwłaszcza w upalne letnie dni musimy dbać o podawanie dziecku, odpowiedniej ilości wody do picia.

Zapotrzebowanie dzieci na wodę

Niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia, powinny pić ok. 700-1000 ml płynów na dobę, co jest pokrywane przez karmienie mlekiem matki. Od 6. do 12. miesiąca życia powinny spożywać dziennie ok. 800 a 1000 ml płynów, a po pierwszym roku życia już 1250 ml. Jednak im wyższa temperatura otoczenia, większa aktywność malucha, tym zapotrzebowanie na ilość płynów wzrasta.

Zdjęcie Czy niemowlęta powinny pić wodę? #2

Jaką wodę podawać dziecku?

Dziecku należy podawać dobrej jakości wodę, najlepiej w butelkach. Zwracajmy uwagę na skład, tak by nie zawierała substancji, które w za dużych ilościach mogą być szkodliwe dla malucha. Należą do nich chlorki, fluorki, sód, azotany i azotyny. Warto wybrać wodę źródlaną lub naturalne wody niskosiarczanowe i niskosodowe. Zawierające do 500 mg/l składników mineralnych, ponieważ mają delikatny, prawie niewyczuwalny, łagodny smak.

Zdjęcie Czy niemowlęta powinny pić wodę? #3

Co z wodą z kranu?

Woda z kranu w procesie uzdatniania jest pozbawiana zanieczyszczeń i metali ciężkich, ozonowana i chlorowana, zatem jest bezpieczna i zdatna do picia. Jednak stan wody zależy też od instalacji w jakiej płynie. Warto ją przefiltrować przez filtr węglowy lub w przypadku podawania dziecku- najpierw przegotować.

Zdjęcie Czy niemowlęta powinny pić wodę? #4

Jak nauczyć dziecko picia wody?

Już przy rozszerzaniu diety malucha, powinniśmy wprowadzać wodę do picia. Warto podawać wodę małymi porcjami, między posiłkami, ze specjalnych kubeczków lub butelek. Im wcześniej zaczniemy budować zdrowe nawyki żywieniowe, tym chętniej dzieci będą sięgały po wodę w starszym wieku.

Patrycja

Polecane