Zdrowie

Których leków przeciwbólowych nie można brać na kaca?!

Patrycja

Sept. 8, 2021, 6:46 a.m.

Których leków przeciwbólowych nie można brać na kaca?!

Domowy rosół, woda z ogórków, sok pomidorowy, elektrolity i spacer to tylko niektóre ze sposobów na kaca. Jednak jeśli złemu samopoczuciu towarzyszy ból głowy, oczekujemy szybkiego efektu i sięgamy po preparat przeciwbólowy. Jednak nie wszystkie leki będą odpowiednie do jego uśmierzenia. Sprawdź, które ze środków mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zdjęcie Których leków przeciwbólowych nie można brać na kaca?! #1

Wielu z nas przekroczyło granicę picia z umiarem i odczuło nieprzyjemne konsekwencje pojawiające się następnego dnia. Często staramy się zwalczyć je domowymi sposobami, które nie zawsze okazują się jednak skuteczne. Jeśli popularne metody nas zawodzą, a głowa pęka na dwoje, sięgamy po środki przeciwbólowe. Należy tu zachować szczególną ostrożność, bo tak naprawdę mało które leki możemy zastosować.

Kwas acetylosalicylowy na kaca

Jednym z najpopularniejszych leków na kaca jest Alka-Prim. Zawiera on tę samą substancję, którą znajdziemy w aspirynie czy polopirynie, czyli kwas acetylosalicylowy. Chociaż, to najczęściej stosowane na kaca preparaty przeciwbólowe nie są dobrym wyborem. W połączeniu z alkoholem, który jeszcze krąży w naszym organizmie, kwas acetylosalicylowy może doprowadzić do krwawień z układu pokarmowego, uszkodzenia śluzówki żołądka i wrzodów.

Paracetamol na kaca

Bezwzględnie powinniśmy unikać preparatów zawierających paracetamol. Chociaż na ogół to jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych to leczenie przy jego pomocy kaca jest niebezpieczne. Po spożyciu alkoholu w naszej wątrobie wzrasta stężenie N-acetylo-p-beznzochinoiminy, która w połączeniu z paracetamolem tworzy wielce hepatotoksyczną mieszankę. Oznacza to, że jeśli na kaca zażyjemy preparat z paracetamolem, możemy skończyć z uszkodzoną wątrobą.

Zdjęcie Których leków przeciwbólowych nie można brać na kaca?! #2

Ketoprofen na kaca

Odkąd substancję czynną, jaką jest ketoprofen, możemy kupić bez recepty pod nazwą Ketonal active lub Ketokaps coraz chętniej po nią sięgamy. Musimy jednak wiedzieć, że stosowanie ketoprofenu już samego w sobie obarczone jest dość dużym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, z których najczęstsze to te ze strony układu pokarmowego. Natomiast w połączeniu z alkoholem ryzyko to wzrasta i ketoprofen może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, krwawień z układu pokarmowego i toksycznego uszkodzenia wątroby. Podobnie jak wyżej wymienione preparaty, nie jest dobrym ani bezpiecznym lekiem na kaca.

Ibuprofen na kaca

Chociaż w połączeniu z alkoholem, nie możemy mówić o bezpieczeństwie stosowania jakichkolwiek leków, to wybór preparatów z ibuprofenem wydaje się najrozsądniejszy. Ibuprofen będzie na pewno łagodniejszy dla naszego żołądka niż kwas acetylosalicylowy i bardziej łaskawy dla wątroby od paracetamolu. Pamiętajmy jednak, że nie ma gwarancji na to, że w parze z alkoholem nie okaże się jednak toksyczny dla innych narządów, chociażby nerek.

Jak sobie radzić?

Jeśli już koniecznie chcemy sobie pomóc preparatami zakupionymi w aptece, wybierzmy te, których stosowanie jest bezpieczne. Najszybszą ulgę przyniosą nam gotowe preparaty nawadniające - elektrolity. Możemy także sięgnąć po rozpuszczalne preparaty zawierające magnez, który został wypłukany przez nadmierną ilość alkoholu. Dodatkowo możemy także wyposażyć się w glukozę w proszku i rozpuszczalną witaminę C (w małej dawce 200mg lub 500mg). Wszystkie preparaty rozpuszczajmy w dużej ilości wody, bo tak naprawdę to ona przyniesie nam największe ukojenie.

Zdjęcie Których leków przeciwbólowych nie można brać na kaca?! #3