Ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać gdy dziecko gorączkuje?

Patrycja

Zdrowie

07.09.2021 9:41

Ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać gdy dziecko gorączkuje?

Na rynku  dostępny jest ogrom syropków przeciwgorączkowych dla dzieci. Nie dziwne więc, że wybór i dawkowanie może sprawiać nam trudność. Sprawdźmy który lek w przypadku walki z infekcją podać maluchowi?

Każdy z nas chciałby ograniczyć leki do minimum, czy to jeśli chodzi o nas, czy nasze pociechy. Jednak są sytuacje, kiedy zostajemy zmuszeni do zastosowania leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego i tu pojawia się pytanie: Który wybrać? W aptekach dostępne są niezliczone preparaty, jednak przodujące substancje czynne są dwie: paracetamol i Ibuprofen. Czym się różnią, jak je dawkować i który wybrać?

Zdjęcie Ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać gdy dziecko gorączkuje? #1

Gorączka

Jeśli nasze dziecko ma nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała, poczekajmy z lekami i kontrolujmy sytuację. Jeśli gorączka wzrasta powyżej 38 st. C, możemy wprowadzić leki przeciwgorączkowe (wyjątkiem jest sytuacji, kiedy dziecko wyjątkowo źle znosi już niższe temperatury). Lekiem pierwszego rzutu podczas pojawiającej się gorączki zawsze jest paracetamol, z uwagi na to, że jest lekiem najbezpieczniejszym. Podając leki przeciwgorączkowe, pamiętajmy jednocześnie o nawadnianiu pociechy, ponieważ gorączka może prowadzić do odwodnienia. Po ibuprofen sięgamy dopiero wtedy, gdy podanie paracetamolu nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Paracetamol

Paracetamol to najbezpieczniejsza  w tej chwili dostępna na rynku substancja przeciwbólowa i przeciwgorączkowa. Jej minusem jest to, że wykazuje jedynie znikome działanie przeciwzapalne. Sprawdzi się jako lek przeciwgorączkowy po szczepieniach, w przypadku infekcji wirusowej i u dzieci które nie skończyły jeszcze 3-go miesiąca życia (w przypadku takich maluchów, zawsze po uzgodnieniu z pediatrą).

Dawkowanie paracetamolu

Jednorazowa dawka paracetamolu dla dziecka to zazwyczaj 10 mg na kilogram masy ciała, natomiast maksymalna jednorazowa dawka to 15 mg na kilogram masy ciała. W ciągu doby nie powinno się przekroczyć dawki 60-75 mg na kilogram masy ciała (u dzieci do 12-go roku życia nie powinniśmy przekraczać dawki 1500 mg na dobę). Biorąc powyższe pod uwagę, paracetamol stosujemy nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 4 razy na dobę. U dzieci poniżej 3 go miesiąca życia podanie preparatu konsultujemy z lekarzem. Nigdy nie stosujemy leku na własną rękę przez okres dłuższy niż  3-5 dni.

Ibuprofen

Ibuprofen to substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jego zaletą jest bezsprzecznie działanie przeciwzapalne, jednak może być stosowany dopiero od 3-go miesiąca życia. Nie powinniśmy go stosować, jeśli infekcji towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka, ból brzucha czy wymioty. Nie jest też dobrym wyborem jeśli podejrzewamy, że infekcja ma podłoże wirusowe (ospa) lub gdy dziecko ma problemy z sercem czy nerkami.

Dawkowanie Ibuprofenu

Jednorazowa dawka Ibuprofenu wynosi zwykle od 7-10 mg na kilogram masy ciała. W ciągu doby nie powinniśmy przekroczyć 30 mg na kilogram masy ciała. Lek podajemy minimum w 6-godzinnych odstępach czasowych i nie więcej niż 4 razy na dobę (mając na uwadze powyższe dawkowanie). Lek może być stosowany u dzieci powyżej 3 go miesiąca życia, jednak nie należy podawać go bez konsultacji  lekarzem przez czas dłuższy niż 3 dni.

  • Zawsze jeśli mamy wątpliwość co do tego, którą substancję wybrać, podajmy bezpieczniejszy i mniej gastrotoksyczny paracetamol.
  • Na rynku dostępne są preparaty, które łączą w sobie obie substancje. Nie do końca jednak istnieją przesłanki, by podawać je dzieciom, zwłaszcza tym, które nie ukończyły jeszcze 5 roku życia. W przypadku wysokiej gorączki zdecydowanie lepszym wyborem jest naprzemienne podawanie obu substancji.

Zdjęcie Ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać gdy dziecko gorączkuje? #2

Dawkowanie naprzemienne

Kiedy gorączka jest trudna do opanowania i mimo stosowania paracetamolu czy też ibuprofenu narasta, możemy rozważyć podawanie naprzemienne tych preparatów. Ibuprofen podaje się wtedy co 8 godzin, a pomiędzy jego dawkami w odstępach 4 godzin podaje się paracetamol. Jak wygląda to w praktyce?

  • 6:00 ibuprofen
  • 10:00 paracetamol
  • 14:00 ibuprofen
  • 18:00 paracetamol
  • 22:00 ibuprofen
  • 2:00 paracetamol

Dzięki takiemu schematowi, każda z substancji podawana jest 3 razy w ciągu doby i o ile dawki jednorazowe będą przez nas odpowiednio odmierzone nie przekroczymy bezpiecznych dawek dobowych tych substancji. Oczywiście jeśli nie ma potrzeby nie musimy podawać dziecku leku, kiedy już śpi.

Zdjęcie Ibuprofen czy paracetamol? Co wybrać gdy dziecko gorączkuje? #3

Domowe sposoby na gorączkę

Chłodzenie czoła

Schładzanie czoła dziecka może przynieść chwilową ulgę, chociaż nie obniży temperatury ciała. W tym celu możemy robić zimne okłady lub zastosować chłodzące plasterki.

Kąpiel w letniej wodzie

Podczas tego zabiegu należy pamiętać, że woda ma być tylko trochę chłonniejsza od temperatury ciała dziecka, a nie zimna! 35 st. C to najniższa temperatura, na jaką powinniśmy pozwolić.

Napar z lipy

Dodatkowe działanie napotne lipy pomoże obniżyć temperaturę ciała. Pamiętajmy jednak, że jest to działanie łagodne i należy je traktować jedynie jako wspomagające.