Jaki ekspres do kawy wybrać: ciśnieniowy czy na kapsułki?

Jaki ekspres do kawy wybrać: ciśnieniowy czy na kapsułki?

Zaparzanie i picie kawy to dla wielu osób na całym świecie codzienny rytuał, odprawiany w domu, pracy i na spotkaniach towarzyskich. Aby wydobyć jak najwięcej smaku z drobno zmielonych ziarenek, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W tym poradniku znajdziesz odpowiedź, jaki model urządzenia będzie dla ciebie lepszy – ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy.

Zdjęcie Jaki ekspres do kawy wybrać: ciśnieniowy czy na kapsułki? #1

Charakterystyka ekspresu ciśnieniowego do kawy

Bez wątpienia jest to zaawansowane technologicznie urządzenie do przygotowywania tego napoju. Wykorzystuje niższe bądź wyższe ciśnienie wody (w zależności od wybranego modelu). Ekspres ciśnieniowy do kawy zapewnia bardzo intensywny smak i aromat, a także pozwala na przygotowanie przeróżnych gatunków napoju. Często wyposażony jest też w system spieniania mleka.

W kategorii ekspresów ciśnieniowych można wyróżnić modele:

  • automatyczne (z młynkiem lub bez),
  • kolbowe,
  • kawiarki.

Zdecydowanie największą wygodę w przygotowywaniu kawy zapewniają egzemplarze automatyczne z młynkiem, które dobierają moc napoju według preferencji. Są w stanie przygotować wiele porcji kawy bez konieczności częstego czyszczenia pojemnika na skropliny i fusy. Sprawdzają się również do przygotowywania pojedynczych filiżanek kawy, jednak ich czyszczenie wymaga trochę uwagi i czasu.

Modele kolbowe oferują możliwość zaparzania napoju do jednej lub dwóch filiżanek, w zależności od wersji kolby. Trudno samodzielnie ustawiać w nich intensywność kawy, chyba że wybierze się jeden z modeli absolutnie topowych, które potrafią ją regulować. Taki typ urządzenia każdorazowo wymaga opróżniania sitka i umieszczania w niej tylko zmielonej kawy.

Ekspres ciśnieniowy do kawy to także popularna kawiarka. Może występować w wersji na kuchenki gazowe, indukcyjne lub niezależnie zasilanej grzałką. Składa się z 3 części: dzbanka na kawę, sitka i zbiornika na wodę. W takim ekspresie można jednorazowo przygotować (w zależności od pojemności zbiornika) nawet do 9 filiżanek kawy. Jest to urządzenie manualne w zasadzie bez dodatkowych udogodnień.

Co warto wiedzieć o ekspresie na kapsułki?

To podtyp urządzeń automatycznych. Przygotowanie kawy odbywa się jedynie w kilku krokach. Zbiornik napełnia się wodą, następnie umieszcza się kapsułkę w odpowiednim miejscu i uruchamia wybrany program. Decyzja o tym, jaki ekspres na kapsułki sprawdzi się najlepiej, będzie prostsza, gdy pozna się jego zalety i wady. Oto one.

Entuzjaści eksperymentów kawowych będą zachwyceni możliwościami, jakie daje ten typ urządzenia. W zasadzie ograniczeniem co do rodzaju napoju jest dostępność kapsułek danego producenta (od małej czarnej, przez cappuccino, po gorącą czekoladę) i obecność spieniacza w ekspresie lub jego brak. Budowa sprzętu jest prosta, więc nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na jego czyszczenie i konserwację. Sam ekspres na kapsułki często zajmuje mniej miejsca niż egzemplarze ciśnieniowe, a kawę przygotowuje się szybko bez konieczności jej mielenia.

Na koszt kawy składa się nie tylko cena ekspresu, ale też kapsułek. A te nie należą do najtańszych. Dla osób, które piją jedną lub dwie porcje kawy każdego dnia, cena kapsułek nie będzie miała większego znaczenia. W przypadku przygotowywania wielu filiżanek dla sporej rodziny opakowanie z kawą skończy się bardzo szybko. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy będzie najtańszy pod względem przygotowywania napoju, model kapsułkowy nie znajdzie się w ścisłej czołówce.

Wybór między ekspresem ciśnieniowym a kapsułkowym nie jest prosty. Jednak z uwzględnieniem powyższych wskazówek, będzie zdecydowanie łatwiejszy. Kup odpowiedni dla siebie ekspres i ciesz się pyszną kawą na co dzień.

Agnieszka

Polecane