Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja cery naczynkowej. O co powinnaś zadbać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Charakterystyka cery naczynkowej
Cera naczynkowa charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka, wrażliwa i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Naczynia krwionośne są mało elastyczne, rozszerzone i położone płytko pod skórą.
Przez to często pękają, tworząc charakterystyczne zaczerwienienia na policzkach, czole, nosie i brodzie. Na twarzy zwykle pojawiają się czerwone plamy lub rumień. Może towarzyszyć im nadmierne uczucie ściągnięcia, pieczenie i swędzenie.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, przez co uważana jest za najbardziej problematyczną. Podstawowe zasady pielęgnacji cery naczynkowej polegają na jej wzmocnieniu i zapewnieniu odpowiedniej ochrony. Przede wszystkim należy zapobiegać objawom i podrażnieniom.
Zasady pielęgnacji cery naczynkowej:
- Używaj łagodnych i delikatnych kosmetyków. Zwróć uwagę na to, aby w składzie miały witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, wyciąg z kasztanowca, arnikę, miłorząb japoński, aloes, skrzyp i oleje roślinne (z awokado i orzechów makadamia).
- Skórę oczyszczaj rano i wieczorem, przy użyciu letniej lub chłodnej wody.
- Na osuszoną skórę za każdym razem nakładaj krem nawilżający.
- Pamiętaj o odpowiedniej diecie i prawidłowym nawadnianiu.
Skóra naczynkowa latem
Latem codziennie nakładaj krem z filtrem (SPF minimum 30). Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Regularnie się nawadniaj, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, także od wewnątrz.
Skóra naczynkowa zimą
Zimą zawsze stosuj kremy w celu ochrony przed niską temperaturą, mroźnym wiatrem i suchym powietrzem. Zadbaj też o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu.
Czego unikać, jeśli masz cerę naczynkową?
- Jeśli posiadasz cerę naczynkową, powinnaś unikać drażniących kosmetyków, które w składzie mają alkohol, mentol, olejek eukaliptusowy, witaminę A, a także inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
- Jeśli chcesz cieszyć się gładką i delikatną cerą, zrezygnuj z ostrych potraw i alkoholu.
- Uważaj na niskie i wysokie temperatury. Ekspozycja na mróz, silny wiatr, ale też słońce, korzystanie z sauny, solarium, negatywnie wpływają na jej wygląd.
- Cera naczynkowa potrzebuje też uwagi podczas zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie: miesiączki, ciąży, czy okresu menopauzy.