Jak pielęgnować bez w wazonie?

Patrycja

Dom

11.06.2021 17:18

Jak pielęgnować bez w wazonie?

Wiosna to czas, kiedy kwitnie bez. Możesz stworzyć z niego pięknie pachnące, wyjątkowe kompozycje bukietowe, które ozdobią Twój dom lub mieszkanie. Nie wiesz, jak dbać o bez w wazonie? Te wskazówki pomogą Ci utrzymać świeżość kwiatów na dłużej.

Zdjęcie Jak pielęgnować bez w wazonie? #1

Bukiety z bzu

Dziki bez, czyli lilak pospolity ma wyjątkowo piękne, intensywnie pachnące kwiaty. Wiele osób tworzy z nich bukiety i kompozycje kwiatowe, które wspaniale prezentują się w domu. Uważaj, zapach bzu może być duszący i powodować u niektórych bóle głowy, dlatego lepiej nie wstawiaj takiego bukietu do sypialni.

Jak pielęgnować bez w wazonie?

Bukiet z kwiatów bzu jest piękny, ale wymagający. Szybko więdnie i traci świeżość. Dzięki poniższym radom bez rozwinie się i utrzyma w wazonie znacznie dłużej. Zastosuj je i ciesz się piękną kompozycją!

  1. Nie urywaj gałązek ręcznie. Ścinaj je ostrym nożem lub sekatorem.
  2. Nie ścinaj gałązek, które mają więcej pączków niż rozwiniętych kwiatów. Nie rozwiną się w wazonie.
  3. Usuń dolne listki znajdujące się na gałązkach, dzięki temu nie będą gniły w wodzie. Przed włożeniem gałązek do wody przytnij je pod skosem lub zmiażdż przy użyciu tłuczka, młotka lub ciężkiego kamienia.
  4. Gałązki bzu możesz także zanurzyć we wrzątku na 20-30 sekund, a następnie włożyć do wazonu. Do wody warto dodać odżywkę, która pozwoli zachować kwiatom świeżość na dłuższy czas.
  5. Pora ścinania bzu ma znaczenie. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem. Dzięki temu dłużej będzie wyglądał świeżo. Jeśli zetniesz go w trakcie dnia to może stać krócej.
  6. Pamiętaj o tym, aby regularnie wymieniać wodę w wazonie. Jeśli chcesz, żeby Twój bukiet z bzu stał długo, wymieniaj mu wodę codziennie, a nawet dwa razy w trakcie dnia.
  7. Za każdym razem oczyść śliskie końcówki, możesz także nieco je podciąć.
  8. Gdy bez zaczyna więdnąć, możesz przedłużyć jego trwałość, jeśli robisz mu wodną kąpiel. Zanurz go na 2 godziny w misce z zimną wodą, następnie delikatnie otrzep i włóż z powrotem do wazonu.