Jak zrobić dobrą kawę w domu? 5 wskazówek, dzięki którym przygotujesz kawę jak z kawiarni!

Agnieszka
Poradnik
23.03.2022 9:54
Jak zrobić dobrą kawę w domu? 5 wskazówek, dzięki którym przygotujesz kawę jak z kawiarni! źródło okładki: Philips

Jesteś prawdziwym fanem kawy i nieustannie szukasz sposobów na to, by każda kolejna filiżanka tego napoju była jeszcze lepsza? Jeśli w parzeniu kawy dążysz do perfekcji, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim garść praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przygotować tak wyśmienitą kawę, jaką można zamówić w najlepszej lokalnej kawiarni. 

Jak zrobić dobrą kawę – zainwestuj w odpowiedni ekspres

Kluczem do zaparzenia wyśmienitej kawy jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Warto zainwestować w automatyczny ekspres, który jest łatwy w obsłudze i niczym domowy barista, przygotuje dla Ciebie taką kawę, jaką lubisz najbardziej. Na rynku znajdziesz urządzenia oferujące np. 3 podstawowe rodzaje kawy: esencjonalne espresso, kawę czarną oraz delikatne cappuccino. Nie brakuje również bardziej zaawansowanych ekspresów do kawy z młynkiem i spieniaczem (znajdziesz je na https://www.philips.pl/c-m-ho/kawa/philips-automatyczne-ekspresy-do-kawy), w których przyrządzisz nawet kilkanaście różnych rodzajów rozbudzającego napoju – między innymi latte macchiato, caffe latte i ristretto.

Jaka woda do zaparzenia kawy?

Odpowiednia woda to kolejna kwestia, o której należy pamiętać, a która ma szczególnie duży wpływ na finalny smak kawy. Do przygotowania wyśmienitego napoju użyj wodę butelkowaną lub filtrowaną – taka woda dodatkowo przedłuży żywotność Twojego ekspresu, na którego częściach nie będzie osadzał się kamień. Jeśli najchętniej delektujesz się intensywnym smakiem espresso, pamiętaj, że woda, której użyjesz do oczyszczenia kubków smakowych także powinna być dobrej jakości. Koniecznie zadbaj również o to, aby była w temperaturze pokojowej.

Jakie mleko do kawy?

Uwielbiasz białą kawę? Mleko, które wykorzystujesz do jej przygotowania nie powinno być kwestią przypadku – nie każde bowiem nadaje się do kawy. Najlepsze do kaw białych jest mleko krowie, którego zawartość tłuszczu wynosi około 3-4%. To również odpowiedni wybór, jeśli zastanawiasz się, jakie mleko do spieniania sprawdzi się najlepiej. Z takiego mleka powstanie gęsta, kremowa piana o niewielkich pęcherzykach powietrza, która długo utrzyma się na powierzchni napoju. Niższa zawartość tłuszczu w mleku sprawi, że pianka będzie niska i szybko opadnie. Zbyt tłuste mleko to również nieodpowiedni wybór – w tym przypadku zrobienie efektownej pianki może Ci się w ogóle nie udać.

Pamiętaj również o tym, że nie tylko rodzaj mleka ma znaczenie, ale też jego temperatura – przechowuj je w lodówce, ponieważ zimne mleko jest najlepsze do wyczarowania wysokiej i gęstej pianki na powierzchni ulubionego napoju.

  • Co zamiast mleka krowiego?

Jeśli z różnych względów nie spożywasz mleka krowiego, możesz z powodzeniem zastąpić je innym, dowolnym mlekiem roślinnym. Dobrze sprawdzi się np. mleko sojowe, owsiane, ryżowe czy mleczko kokosowe, które dodaje kawie wyjątkowego, nieco egzotycznego smaku. Niemniej jednak mleko roślinne nie będzie się pieniło tak dobrze, jak tradycyjne mleko krowie.

Jak zrobić dobrą kawę – mielenie ziaren na chwilę przed zaparzeniem

Jeden z najczęściej popełnianych błędów to kupowanie kawy już zmielonej. Najwspanialszy w kawie jest jej wyrazisty, głęboki aromat, który uwalnia się w chwili mielenia ziaren. Aby więc wydobyć z niej to, co najlepsze, zmiel ziarna na krótko przed serwowaniem napoju. Jeśli zdecydujesz się kupić ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem, wówczas bogaty smak oraz intensywny aromat ziaren przedostanie się wprost do Twojej filiżanki.

Podgrzej filiżankę przed podaniem kawy

Dobrej jakości ziarna, odpowiednia woda, mleko oraz urządzenie to jeszcze nie wszystko, by wydobyć z kawy to, co najlepsze. I tu pojawia się nasza ostatnia wskazówka: podgrzej filiżankę, w której chcesz serwować gotowy napój. Kawa podawana w zimnej porcelanie staje się chłodniejsza o około 10 stopni, przez co może stracić część walorów smakowych. Aby tego uniknąć, tuż przed jej zaparzeniem, ogrzej filiżankę gorącą wodą lub wstaw na kilkanaście sekund do mikrofali. W ten sposób ciepłe naczynie podbije smak i aromat kawy, a także przedłuży utrzymywanie się na jej powierzchni warstwy kremowej pianki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną