Ogród

Kowal bezskrzydły- szkodliwy czy pożyteczny?

Patrycja

June 10, 2021, 6:34 p.m.

Kowal bezskrzydły- szkodliwy czy pożyteczny?

Pojawiają się wiosną, zazwyczaj w dużych grupach, chodzą też szeregiem lub złączone, jak wagony tramwaju. Kowal bezskrzydły, zwany często tramwajarzem to owad, którego o tej porze roku możemy spotkać w naszych ogrodach i na działkach. Wiele osób zastanawia się, czy jest szkodliwy czy pożyteczny?

Zdjęcie Kowal bezskrzydły- szkodliwy czy pożyteczny? #1

Kowal bezskrzydły- co to za owad?

Kowal bezskrzydły, często zwany tramwajarzem, to niewielki (1-1,5 cm) czerwono-czarny owad z dwiema charakterystycznymi czarnymi plamkami po obu stronach. Należy do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Niektóre owady mają skrzydła, a inne są ich pozbawione.

Gdzie można go spotkać kowala bezskrzydłego?

Wiosną możemy spotkać go w ogrodach lub na działkach, a czasem nawet w domach. Można spotkać go w nasłonecznionych miejscach, na murkach, czy nagrobkach. Często występuje też na żywopłocie, akacji, lipie, na korze lub ściółce. Zwykle nie występuje w pojedynkę, pojawia się za to w dużych grupach lub chodzi szeregiem. Natomiast w czasie godów samica z samcem są złączone jak wagony tramwaju (stąd wzięła się jego popularna nazwa).

Szkodliwy czy pożyteczny owad?

Wiele osób zastanawia się, czy kowal bezskrzydły jest szkodliwy czy pożyteczny? Choć może wzbudzać odrazę i wywoływać dreszcz obrzydzenia, to na szczęście ten owad nie jest groźny dla człowieka, nie gryzie, ani nie kąsa. Wydziela jednak specyficzny zapach, gdy się go dotknie lub potrze.

Kowal bezskrzydły żywi się sokiem lip i akacji, nie atakuje innych roślin. Jednak zdarza się, że owady działając całą grupą, mogą uszkodzić młode drzewka, wysysając z nich soki.

Nie musisz go zwalczać

Owady te nie stanowią zagrożenia i nie ma potrzeby ich zwalczania. Stosowanie oprysków chemicznych, czy ekologicznych metod w celu pozbycia się kowala jest niewskazane.

Można nawet powiedzieć, że kowal bezskrzydły jest pożyteczny, ponieważ pomaga rozłożyć szczątki organiczne. Zjada także martwe lub chore owady oraz odchody.

Zatem jeśli zauważysz te owady w swoim ogrodzie lub na działce, pozwól im swobodnie się przemieszczać i nie staraj się ich rozdzielać.