Zakaz palenia na balkonach? To możliwe!

Zakaz palenia na balkonach? To możliwe!

Jeśli mieszkasz w bloku, to niezależnie od tego, czy wynajmujesz mieszkanie, czy jesteś jego właścicielem, istnieją rzeczy, których nie możesz w nim robić. Wiele osób się do nich nie stosuje, choć może otrzymać za nie mandat lub grzywnę. Kontrowersyjna sprawą jest palenie papierosów w częściach wspólnych. Czy należy wprowadzić zakaz palenia papierosów na balkonach w blokach?

Palenie papierosów na balkonie

Palenie papierosów na balkonach jest bardzo częstym zachowaniem i niestety żadne regulaminy, czy ograniczenia, nie są w stanie temu całkowicie zapobiec.

Jak co roku wiosną, pomysł wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach wywołuje niemałe kontrowersje. Jego zwolennicy mówią, że przeszkadza im dym, wdzierający się do ich mieszkań z cudzych balkonów. Natomiast przeciwnicy uważają, że mają prawo robić co chcą w swoim mieszkaniu oraz na balkonie. Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone.

Zdjęcie Zakaz palenia na balkonach? To możliwe! #1

Burza w Internecie

W ostatnim czasie warszawska radna Renata Niewitecka, która jest autorką pomysłu wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach w blokach, przeprowadziła ankietę w mediach społecznościowych. Chciała dowiedzieć się, co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy stolicy. Dyskusja ta przerodziła się w prawdziwą wojnę w komentarzach, pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tego pomysłu.

Zwolennicy palenia uważają, że balkon jest terenem prywatnym i mogą robić w jego obrębie, co im się podoba. Przeciwnicy mówią, że mają prawo oddychać świeżym powietrzem, a dym papierosowy wdziera się do wnętrz ich mieszkań.

Czy czekają nas zmiany?

Obecnie Rada Warszawy nie ma narzędzi do wprowadzenia zakazu, to leży po stronie Sejmu. Radna przekonuje, że już niedługo taki wniosek może zostać złożony. Zwłaszcza, że inne europejskie kraje zaczęły wprowadzać zakaz palenia na balkonach.

Od tego roku na Litwie obowiązuje zakaz palenia papierosów na balkonach bloków mieszkalnych, na tarasach i w loggiach. Za palenie można dostać mandat w wysokości od 30 do 60 Euro.

Zdjęcie Zakaz palenia na balkonach? To możliwe! #2

Czego jeszcze nie można robić na balkonie?

Palenie papierosów nie jest jedyną rzeczą, której nie powinniśmy robić na balkonie. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, na swoich balkonach nie możemy robić wszystkiego. Za pewne zachowania możemy zostać ukarani mandatem, grzywną a nawet karą aresztu.

Na balkonie nie możemy grillować, zakłócać ciszy nocnej głośnym słuchaniem muzyki lub imprezami, nieobyczajnie się zachowywać, w co wchodzi opalanie się nago i uprawianie seksu. Nie możemy też trzepać dywanów, wyrzucać śmieci i trzymać tam ponadgabarytowych sprzętów.

Patrycja

Polecane