Uważaj na smsy od oszustów! Możesz stracić sporo pieniędzy

Patrycja

Newsy

18.04.2021 12:19

Uważaj na smsy od oszustów! Możesz stracić sporo pieniędzy

Oszuści szukają coraz to nowych sposób, aby wyłudzić nasze dane i uzyskać dostęp do kont bankowych, celem kradzieży pieniędzy. Ministerstwo Finansów ostrzega przed nową formą oszustwa. Wielu Polaków otrzymało fałszywą wiadomość o tym, że musi zapłacić mandat karny. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Uważaj na smsy od oszustów! Możesz stracić sporo pieniędzy #1

Niezapłacony mandat? To nowy sposób na oszustwo

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami z informacją o niezapłaconym mandacie. Mnóstwo osób nabrało się na ten przekręt!

W ostatnich dniach wielu Polaków otrzymało wiadomość, która sugeruje, że jej nadawcą jest Ministerstwo Finansów, a w treści zawarta jest informacja o niezapłaconym mandacie karnym:

„Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz"

Fałszywe SMS-y z wezwaniem do zapłacenia mandatu

Wielu Polaków otrzymało fałszywe SMS-y z wezwaniem do zapłacenia mandatu i mogło paść ofiarą oszustwa. Taka wiadomość zawiera link, który po otwarciu przekierowuje nas do strony, mającej na celu wyłudzenie środków z konta bankowego.

Zdjęcie Uważaj na smsy od oszustów! Możesz stracić sporo pieniędzy #2

Jak nie dać się nabrać?

Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to żeby nie otwierać żadnych linków ani pobierać plików, pochodzących z nieznanych źródeł. Pod żadnym pozorem nie odpowiadaj na taką wiadomość. Taki sms wygląda, jakby jego nadawcą był resort finansów, jednak często zawiera błędy ortograficzne i interpunkcyjne, nie mają polskich znaków. Wadliwa pisownia od razu powinna zapalić w nas lampkę ostrzegawczą. Bądźmy ostrożni, jeśli otrzymamy wiadomość z przekierowaniem do jakiejkolwiek płatności.

Poznaj te zasady bezpieczeństwa i nie da się oszukać:

  • Nie otwieraj i nie odpisuj na podejrzane smsy. Nigdy nie otwieraj linków, ani nie pobieraj plików, które pochodzą z nieznanych źródeł.
  • Uważaj na wiadomość z przekierowaniem do płatności internetowych.
  • Nie odpowiadaj na wiadomości z pytaniami o dane do logowania lub dane konta bankowego.
  • Nie podawaj swoich danych osobowych osobom trzecim. Nie udostępniaj publicznie swojego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, a ni co gorsza numeru dowodu, PESEL-u lub danych do konta bankowego.
  • Nie podawaj nikomu swoich haseł do stron internetowych i portali społecznościowych. Dla bezpieczeństwa, raz na jakiś czas zmieniaj hasła.
  • Zainstaluj program antywirusowy, który pomoże wyłapać wiadomości będące spamem i próbą oszustwa.