Zdrowie

Woda alkaliczna- na co pomaga i czy warto ją pić?

Patrycja

April 16, 2021, 1:43 p.m.

Woda alkaliczna- na co pomaga i czy warto ją pić?

Zwolennicy medycyny naturalnej uważają wodę alkaliczną za lekarstwo na zakwaszenie organizmu i wiele dolegliwości, które z niego wynikają. Czym jest woda alkaliczna? Na co pomaga i czy warto ją pić?

Czym jest woda alkaliczna?

Woda alkaliczna nazywana jest także wodą zasadową. To woda o wyższym stężeniu pH (powyżej 7,5), czyli potencjału wodoru, niż inne wody mineralne lub źródlane.

Jakie zdrowotne właściwości ma woda alkaliczna?

Zdaniem zwolenników medycyny naturalnej, woda alkaliczna ma niwelować zakwaszenie organizmu i skutki z nim związane. Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, osteoporoza oraz otyłość. Regularne picie wody alkalicznej przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Zwiększa odporność, dodaje energii i sił do działania oraz poprawia samopoczucie. Woda pomaga też przy problemach skórnych, poprawia stan włosów i paznokci.

Zdjęcie Woda alkaliczna- na co pomaga i czy warto ją pić? #1

Kosmetyczne działanie wody alkalicznej

Według zwolenników, picie wody alkalicznej korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Jej picie może prowadzić do polepszenia stanu cery i pomóc w zachowaniu młodości na dłużej. Picie wody pomoże lepiej nawodnić oraz dotlenić skórę. Woda alkaliczna dzięki małym cząsteczkom może szybciej i głębiej wnikać w błonę komórkową skóry, niż zwykła woda.

Czy warto pić wodę alkaliczną?

Wodę alkaliczną powinny pić osoby, których dieta bogata jest w produkty zakwaszające, takie jak kawa, herbata, alkohol, słodycze i mięso. Polecana jest osobom zestresowanym, przemęczonym oraz tym, które pragną się odchudzić lub poprawić wygląd swojej cery i włosów.

Jak zacząć kurację?

Wodę alkaliczna należy pić małymi łykami, każdego dnia rano na czczo. Dla osiągnięcia rezultatów trzeba powtarzać kurację przez co najmniej dwa tygodnie.

Kto nie powinien pić wody alkalicznej?

Wody alkalicznej nie powinny być osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia pracy nerek i chore na bezkwasowość. Powinny jej unikać osoby aktywne fizycznie, seniorzy i dzieci poniżej trzeciego roku życia. Wody nie powinno się pić razem z posiłkami, ani popijać nią leków.

Zdjęcie Woda alkaliczna- na co pomaga i czy warto ją pić? #2

Gdzie można ją kupić?

Woda alkaiczna jest dostępna w sklepach stacjonarnych i online. Ceny wody wahają się od 5 do 10 złotych za litr. Najpopularniejsze marki to: AquaVia, Acqua Panna, San Pellegrino, Evian, Voda oraz Java. W domu także można uzyskać wodę o odczynie zasadowym.

Jak przygotować wodę alkaliczną w domu?

Przedstawiamy proste przepisy:

  • Do szklanki przegotowanej wody dodaj 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej i wymieszaj niemetalową łyżeczką. Wodę wypij od razu po przygotowaniu.
  • Jeśli chcesz przygotować większą ilość wody, to do dwóch litrów przegotowanej wody, dodaj łyżkę soli himalajskiej i pokrojoną w plasterki cytrynę. Płyn odstaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej.