Co może oznaczać mrowienie w stopach?

Co może oznaczać mrowienie w stopach?

Mrowienie, drętwienie i chwilowy brak czucia w stopach może wynikać z wielu różnych przyczyn. Może być to związane z niedoborem magnezu lub być objawem pewnych chorób. Dowiedz się, czy mrowienie w nogach jest groźne i kiedy wymaga wizyty u lekarza.

Zdjęcie Co może oznaczać mrowienie w stopach? #1

Mrowienie w nogach to tak zwane parestezje. To zespól zaburzeń czucia, któremu może towarzyszyć także drętwienie, cierpnięcie, uczucie dreszczy i rażenia prądem, utrata czucia lub pieczenie.

Jakie są przyczyny mrowienia w stopach?

Przyczyny mrowienia w stopach, łydkach i nogach mogą być niegroźne i błahe. Cierpnięcie stóp może być związane z utrzymywaniem ich przez długi czas w jednej pozycji, podczas siedzenia lub leżenia.

Mrowienie w stopach często wynika z niedoborów elektrolitów, np. magnezu, sodu, potasu i wapnia lub witamin z grupy B.

Zdjęcie Co może oznaczać mrowienie w stopach? #2

Drętwienie stóp może być także objawem różnych chorób:

Jeśli odczuwasz mrowienie w palcach stóp, a na dodatek jesteś senny i osłabiony, masz wzmożone pragnienie i częstomocz, chudniesz, Twoje rany wolno się goją, być może cierpisz na cukrzycę.

Mrowienie w nogach może być jednym z objawów postępujące miażdżycy. Choroba ta sprawia, że krew nie krąży prawidłowo w ciele, przez co jej dopływ do tętnic kończyn dolnych może być ograniczony.

Z kolei jeśli drętwieniu stóp towarzyszą takie objawy, jak zmęczenie, senność, ciągłe uczucie zimna, przyrost wagi, zaparcia, bóle stawów, obrzęki, zaburzenia miesiączkowania oraz suche i łamliwe włosy i paznokcie, może być to niedoczynność tarczycy.

Mrowienie w stopach przy chodzeniu i leżeniu oraz ból w dolnej części pleców promieniujący do nóg, mogą z kolei wynikać z problemów z kręgosłupem. Uczucie mrowienia nóg od kolan w dół, to częste objawy dyskopatii odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Mrowienie może być też objawem ucisku przepukliny na kręgosłup.

Zespół niespokojnych nóg to kolejne schorzenie, które wywołuje mrowienie w łydkach, zwłaszcza w nocy. Może powodować swędzenie nóg i konieczność ciągłego poruszania nimi.

Przyczyna mrowienia w nogach może być także alkoholowe lub nikotynowe zatrucie organizmu.

Mogą za to odpowiadać zaburzenia neurologiczne, takie jak migrena, niedotlenienie mózgu, czy wylew.

Zdjęcie Co może oznaczać mrowienie w stopach? #3

Czy można to wyleczyć?

Jeśli objawy się nasilają i mrowienie pojawia się coraz częściej lub jeśli dochodzi do zaniku czucia w stopach, należy skontaktować się z lekarzem. Po dokładnym wywiadzie z pacjentem, lekarz zleci dodatkowe badania, takie jak RTG, USG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie mrowienia w nogach obejmuje przede wszystkim zdiagnozowanie jego przyczyny i zwalczanie choroby, która odpowiada za ten nieprzyjemny stan.

Patrycja

Polecane