Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19?

Pod koniec grudnia zeszłego roku ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapisać? Podpowiadamy!

Zdjęcie Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19? #1

Epidemia koronawirusa

Koronawirus sieje spustoszenie na całym świecie i zbiera śmiertelne żniwo. Rządzący robią, co mogą, aby uchronić swoich obywateli przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Wprowadzono odpowiednie obostrzenia oraz zaczęto akcje szczepień przeciw COVID-19.

Dzięki temu rządzący chcą ”wyhamować” tempo zakażeń, ponieważ specjalistyczne placówki oraz szpitale są już na granicy swoich wytrzymałości.

Szczepionki przeciw COVIS-19

Nadzieją na szybsze uporanie się z wirusem są szczepionki, które pozwolą na  powrót do normalności . Obecnie w Polsce ludzie są szczepieni szczepionkami z firmy Moderna, Pfizer, AstraZeneca oraz Jonson&Jonson. Pod koniec grudnia 2020 roku został rozpoczęty Narodowy Plan Szczepień, który zakładał, w jakiej kolejności mają być szczepione poszczególne grupy wiekowe oraz społeczne. Od tamtej pory w związku z przerwami w dostawach szczepionek plan ten był kilkakrotnie modyfikowany.

Harmonogram szczepień

Na szczepienie mogą się zapisywać osoby z danego rocznika. Na początku były to osoby najstarsze, a z biegiem czasu na szczepienie mogły się zapisywać coraz młodsze roczniki. Taki sposób weryfikacji ma na celu zaszczepienie na początku osób najstarszych, które są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Osoby z danych roczników mogą zapisywać się już od:

• wtorku 13 kwietnia — rocznik 1963,

• środy 14 kwietnia — rocznik 1964,

• czwartku 15 kwietnia — rocznik 1965,

• piąteku 16 kwietnia — rocznik 1966,

• soboty 17 kwietnia — rocznik 1967,

• poniedziałku 19 kwietnia — rocznik 1968,

• wtorku 20 kwietnia — rocznik 1969,

• środy 21 kwietnia — rocznik 1970,

• czwartku 22 kwietnia — rocznik 1971,

• piątku 23 kwietnia — rocznik 1972,

• soboty 24 kwietnia — rocznik 1973.

Zapisy na szczepienie 

Na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisać się na różne sposoby. Można to zrobić m.in. poprzez:

• obecność w przychodni / punkcie szczepień przeciwko covid-19,

• rejestrację telefoniczną,

• stronę internetową pacjent.gov.pl lub Internetowe Konto Pacjenta.

Taka ilość możliwości powoduje, że każdy obywatel może wybrać odpowiedni dla siebie sposób. Brak Internetu nie stoi tu na przeszkodzie, ponieważ rejestracji można dokonać poprzez rozmowę telefoniczną lub wizytę osobistą w punkcie szczepień.

Zdjęcie Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19? #2

Rejestracja w punktach szczepień

Ten sposób rejestracji jest dedykowany seniorom, ponieważ nie każdy z nich jest na tyle mobilny, aby zapisać się na szczepienie przez Internet. Mogą więc oni wybrać się osobiście do puntu szczepień i tam zapisać się na szczepionkę przeciw COVID-19. W całej Polsce funkcjonuje obecnie około 6 tys. takich punktów. Wszystkie z nich można zobaczyć na stronie mapaszczepien.pl i wybrać najbliższy dla siebie punkt.

Rejestracja telefoniczna przez infolinię

Zapisać można się również poprzez rozmowę telefoniczną. Do naszej dyspozycji jest całodobowa i bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień, która jest dostępna pod nr telefonu: 989.

Osoby, które dzwonią z zagranicy, powinny połączyć się z numerem telefonu: 22 62 62 989. Aby zapisać się na szczepienie w ten sposób, musimy podać konsultantowi swój numer PESEL, imię i nazwisko, a także numer kontaktowy.

Jeśli trwają obecnie zapisy dla naszego rocznika, to konsultant od razu powinien nam zaproponować najbliższy możliwy termin oraz placówkę, gdzie będzie dokonane szczepienie. Po zakończonej rozmowie na podany numer przyjdzie SMS z terminem oraz miejscem szczepienia, a dzień przed terminem dostaniemy sms przypominający o szczepieniu

Rejestracja przez stronę internetową  pacjent.gov.pl

Rejestracji na szczepienie można dokonać również poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl. Aby to jednak zrobić, musimy posiadać profil zaufany, dzięki któremu będziemy mogli załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu.

Po zalogowaniu się na stronie, uzupełnieniu danych i zaakceptowaniu regulaminu system e-rejestracji przedstawi nam możliwy termin szczepienia oraz punkt szczepień. Możemy jednak zmienić zarówno termin, jak i miejsce szczepienia poprzez wybranie opcji „wybierz”, który będzie dla nas bardziej odpowiadał.

W tym przypadku informacja o terminie i miejscu szczepienia, a także "przypomnienie" zostanie wysłane na naszego e-maila. 

Przydatne informacje

Przed przystąpieniem do szczepienia należy się jednak dobrze przygotować. Oto kilka porad, dzięki którym szczepienie przebiegnie mile i bezproblemowo:

1) Jeśli bierzemy leki, to w dniu szczepienia również powinniśmy je zażyć.

2) Warto ubrać się w ubrania, które umożliwią nam szybkie odsłonięcie ramienia w celu otrzymania szczepionki.

3) Przed wyjściem z domu warto zaopatrzyć się w okulary (jeśli używamy ich na co dzień) oraz długopis, gdyby trzeba  było coś wypełnić.

4) Jeśli zażywamy więcej leków, to warto zrobić sobie ich spis, aby w razie pytań o nie być przygotowanym.

Katarzyna

true

Polecane