Zdrowie

Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii

Katarzyna

April 13, 2021, 4:07 p.m.

Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii

Jak na razie trzecia fala epidemii nie zwalnia, a nowych zachorowań nadal przybywa. Jak więc bezpiecznie robić zakupy w czasie epidemii? Pracownicy sklepów podpowiadają!

Zdjęcie Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii #1

Zakupy 

Niestety nie da się zrezygnować z robienia zakupów tak jak z chodzenia na siłownię w czasie epidemii. Aby odpowiednio funkcjonować, musimy robić zakupy i kupować różne rzeczy. Można to co prawda ograniczyć, jednak nie da się z tego całkowicie zrezygnować. Pracownicy sklepów podpowiadają, jak w czasie epidemii robić zakupy z głową i odpowiedzialnie.

1) Idź sama do sklepu

Dziś w sklepach mamy restrykcje oraz ograniczoną ilość osób, jaka może w nich przebywać. Nie zabieraj więc ze sobą całej rodziny, która może i czasami jest pomocna, ale w tym wypadku lepiej, aby została w domu. Zrób zakupy w takiej ilości, z którą poradzisz sobie sama.

2)  Nie ignoruj znaków w sklepie

Sklepy w czasie epidemii również wprowadziły dodatkowe środki ochrony osobistej. Są dostępne rękawiczki, płyn do dezynfekcji oraz limit klientów. Podczas robienia zakupów nie ignoruj znaków, tylko się do nich zastosuj. Gdy stoisz w kolejce do kasy, tam również możesz napotkać znaki, które pokazują, gdzie powinnaś stanąć, aby zachować bezpieczną odległość. Zastosuj się do nich, aby twoje zakupy odbyły się w bezpiecznej atmosferze.

Zdjęcie Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii #2

3) Płać za zakupy  kartą

W każdym sklepie masz teraz możliwość płacenia kartą płatniczą. Zamiast szukać w portfelu gotówki, na której znajduje się  wiele drobnoustrojów, lepiej zapłać kartą. Taka forma jest wygodniejsza, bezpieczniejsza, a ty pobyt w sklepie skrócisz do minimum.

4) Zakupy to forma relaksu

Przed epidemią wiele osób traktowało zakupy, jako formę rozrywki czy relaksu. Chodzenie po sklepie i oglądanie wszystkiego sprawiło mi radość. Obecnie lepiej zrezygnować z tej formy rozrywki, ponieważ nie jest ona zbyt bezpieczna, gdyż w sklepie może znaleźć się osoba zakażona. W takim wypadku, zamiast na niepotrzebne zakupy, lepiej wybrać się na spacer do parku.

5) Nie dotykaj wszystkiego

Wirus COVID-19 przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale również osiada się na różnych. Jeśli dotkniesz czegoś po osobie zakażonej, to również możesz się zarazić. W takim wypadku lepiej nie dotykaj wszystkiego w sklepie, tylko wybieraj produkty wcześniej upatrzone. Zamiast macać każdy, weź jeden i zmniejsz ryzyko zachorowania.

Zdjęcie Jak robić bezpieczne zakupy w czasie pandemii #3

6) Personel to też ludzie

Personel w sklepie to również ludzie, którzy mogą zarażać lub być zarażeni. Dla własnego oraz ich bezpieczeństwa nie podchodź do nich za blisko i zachowaj bezpieczną odległość nawet podczas proszenia ich o pomoc, czy zbieraniu zakupów z lady.