Piękna ale trująca - konwalia majowa. Jak wygląda zatrucie konwalią.

Katarzyna
Zdrowie
15.04.2021 18:21
Piękna ale trująca -  konwalia majowa. Jak wygląda zatrucie konwalią.

Konwalia majowa to piękne i drobne kwiatki przypominające białe dzwoneczki. Niestety roślina ta jest też silnie trująca.

Konwalia majowa

Wraz z wiosną pojawiają się pierwsze kwiaty i rośliny. Na łąkach czy w lasach można spotkać konwalię majową, która ma piękne białe kwiatki w kształcie dzwoneczków. Można ją również napotkać przy drodze, na polach czy w naszych ogródkach. Roślina ta w Polsce rośnie dziko, ale najczęściej konwalię majową można spotkać w europejskich lasach bukowych i dębowych. Jej łacińska nazwa to convallaria majalis.

Okres kwitnienia 

Kornwalia majowa kwitnie głównie w maju, gdzie można spotkać całe jej płaty, ponieważ rozrasta się za pomocą pnączy. Duże jej skupiska potrafią nacieszyć oko przechodnia. Wygląda niewinnie i pięknie pachnie, a po przekwitnięciu tworzy czerwone jagody. Małe kwiatki w formie dzwoneczków na łodyżce potrafią zmylić wiele osób. Te piękne kwiaty są bardzo trujące i ich ofiarą padają zazwyczaj nieświadome dzieci oraz zbieracze ziół.

Trująca roślina 

Cała roślina bez wyjątku zawiera w sobie trujące związki chemiczne takie jak glikozydy nasercowe, saponina, flawonoidy czy inne fenolokwasy. Trucizna nadal jest aktywna pomimo wysuszenia tej rośliny. Najwięcej trucizny znajduje się w kwiatkach, a dodatkowo ma ją również woda z wazonu, w którym stały. Substancje zawarte w konwalii majowej, a dokładnie jej glikozydy działają bardzo mocno na serce. Roślina ta jest wykorzystywana w medycynie i zielarstwie, jednak istnieje cienka granica między dawką leczniczą a trującą. Zjedzenie kilku jagód lub liści konwalii majowej powoduje zaburzenia rytmu pracy serca. Co prawda nasz organizm nie przyswaja dużej ilości toksyn, jednak nie należy świadomie jej spożywać.

Zdjęcie Piękna ale trująca -  konwalia majowa. #1

Jagody i liście 

Jagody czy liście konwalii majowej mają nieprzyjemny smak, dlatego zazwyczaj niewielka ich ilość przedostaje się do organizmu. Czując jej niedobry smak zazwyczaj dzieci czy dorośli, po prostu ją wypluwają, więc dochodzi do lekkich, choć nieprzyjemnych zatruć tą rośliną. W kontakcie z nią dochodzi do podrażnienia skóry oraz oczu. Po zjedzeniu dowolnej części konwalii majowej mogą wystąpić następujące objawy:

• uścisk w piersi,

• rozwolnienie,

• zaburzenia rytmu serca,

zaburzenia wzroku,

• zawroty głowy,

nudności.

Zatrucie konwalią majową

Gdy dojdzie do zatrucia konwalią majową, to na samym początku ciśnienie krwi mocno wzrasta, jak również puls staje szybszy u otrutej osoby. Następnie ciśnienie krwi spada, oddech pogłębia się, co ostatecznie może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Jeśli ktoś w naszym otoczeniu zatruje się konwalią, wtedy należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę, a do tego czasu kontrolować funkcje życiowe tej osoby. Można również podać jej tabletkę węglową, która zwiąże niebezpieczne związku w żołądku, co sprawi, że nie rozprzestrzenią się po całym ciele. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną