Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach?

Patrycja
Newsy
24.11.2020 21:23
Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach?

Epidemia koronawirusa nie ustaje. Choć spędzamy znacznie więcej czasu w domach i staramy się jak najrzadziej wychodzić, to każdy z nas przynajmniej raz w tygodniu wybiera się do sklepu. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem na zakupach.

Zdjęcie Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach? #1

Koronawirus w Polsce

Epidemia koronawirusa w Polsce nie ustaje. Trwa już od marca, do tej pory zachorowało ponad 900 tysięcy osób, z czego zmarło 14 tysięcy z nich. Jesienią na epidemię COVID-19 nałożył się sezon okresowych zachorowań na infekcje układu oddechowego i doszło do gwałtownego wzrostu liczby zakażonych. Od października Rząd wprowadził dodatkowe restrykcje i zasady bezpieczeństwa, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Zdjęcie Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach? #2

Walka z COVID-19

W ramach walki z epidemią zdecydowano się na zamknięcie wielu instytucji, w tym szkół, siłowni, klubów fitness, basenów, kin, teatrów, muzeum. Zrezygnowano z wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta, zaleca się zachowywanie dystansu społecznego, jak najrzadsze wychodzenie z domu, w celu zminimalizowania kontaktów z innymi.

Zakupy w czasie pandemii

Wszystkie sklepy i placówki handlowe działają w ścisłym rygorze sanitarnym. Wprowadzono limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepie. Klienci obowiązkowo mają zasłaniać nos i usta za pomocą maseczek lub przyłbic ochronnych. Przy kasach zamontowano szyby pleksi i wyznaczono miejsca w kolejkach, dla zachowania odpowiedniego odstępu.

Zdjęcie Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach? #3

Ochrona klientów w sklepach

Niektóre sklepy wydłużyły godziny otwarcia, by klienci bezpiecznie mogli robić w nich zakupy. Wprowadzono także godziny dla seniorów, które obowiązują od poniedziałku do piątku, między 10:00 a 12:00. W tym czasie w sklepie, drogerii, aptece oraz na poczcie mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Mimo tych wszystkich zasad bezpieczeństwa, wiele osób wciąż zastanawia się co mogą jeszcze zrobić, by na zakupach nie zarazić się koronawirusem.

Zdjęcie Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach? #4

Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach?

Poniżej przedstawiamy zasady, których stosowanie pomoże zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas zakupów w sklepie:

Zdjęcie Jak nie zarazić się koronawirusem na zakupach? #5

  • Zachowaj dystans- obowiązkowo utrzymaj co najmniej 2 metry odległości od innych osób na terenie sklepu.
  • Noś maseczkę ochronną- koniecznie zasłaniaj nos i usta maseczką lub przyłbicą ochronną. W ten sposób chronisz zdrowie innych.
  • Podczas zakupów używaj jednorazowych rękawiczek, po wyjściu ze sklepu wyrzuć je.
  • Po powrocie do domu dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj płynem antybakteryjnym
  • Staraj się robić zakupy tak, by jak najrzadziej wychodzić do sklepu. W domu zaplanuj menu na tydzień i kup wszystkie potrzebne produkty, podczas jednej wizyty.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną