Kolka u małego dziecka. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

Kolka u małego dziecka. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić!

Kolka to problem wielu rodziców. Poznaj skuteczne sposoby na kolkę u niemowlaka. Dowiedz się, czym się charakteryzuje i jak sobie z nią poradzić.

Zdjęcie Kolka u małego dziecka. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić! #1

Czym jest kolka?

Kolka u niemowląt to silne skurcze jelit, które prowadzą do nie dającego się ukoić płaczu i krzyku z podkurczaniem nóżek. To nagromadzenie gazów jelitowych w brzuchu. Problem ten dotyka nawet połowę noworodków.

Kolka występuje niespodziewanie, może pojawiać się około 3 tygodnia życia, niektóre niemowlęta męczą się z nią przez długie miesiące. Kolki zwykle ustępują przed skończeniem przez dziecko 6 miesiąca życia. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pojedynczy atak może trwać od kilku minut, nawet do kilku godzin.

Jakie są przyczyny kolki?

Pomimo nowoczesnej wiedzy i rozwoju medycyny, wciąż nie ma 100% pewności, co do źródła przyczyn tej dolegliwości. Wśród przyczyn występowania kolki wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego, nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach, problemy z florą w jelitową lub nieprawidłową technikę karmienia dziecka.

Jak rozpoznać kolkę?

W celu rozpoznania, że to kolka, a nie inne dolegliwości bólowe, pomocne będzie rozpoznanie tych kryteriów:

  • Występowanie powtarzających się sytuacji przedłużonego płaczu i rozdrażnienia, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny i nie ma sposobu, by im zaradzić.
  • Objawy te występują, nim dziecko ukończy 5. miesiąc życia.
  • Nie ma objawów, które wskazywałyby na zaburzenia rozwoju niemowlęcia.

Jak pomóc dziecku z kolką?

Masaż brzuszka

Gdy dziecko ma atak kolki, wykonaj masaż brzuszka. Masuj delikatnie, okrężnymi ruchami w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Odpowiednia pozycja

Weź dziecko na ręce, ułóż na przedramieniu brzuchem do dołu, oprzyj jego główkę na dłoni. Tak, by jego ręce i nogi, swobodnie zwisały. Podtrzymuj malucha drugą ręką.

Zdjęcie Kolka u małego dziecka. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić! #2

Odgazowywanie

Podczas ataku kolki pomoże odgazowanie. W tym celu połóż dziecko na plecach, chwyć za nóżki i dociskaj je delikatnie do brzucha.

Ciepłe okłady

Stosuj ciepłe okłady przy użyciu termoforów lub pieluszki zmoczonej w ciepłej wodzie. Możesz też wykąpać dziecko, ciepła woda uspokaja i rozluźnia.

Prawidłowa technika karmienia

Zdarza się, że niemowlę podczas ssania piersi, połyka zbyt duże ilości powietrza. To może być przyczyną kolki. Prawidłowe techniki karmienia mogą pomóc zmniejszyć ten problem.

Jeśli karmisz piersią, wyeliminuj ze swoje diety ciężkie i wzdymające potrawy, które przyczyniać się do powstawania dolegliwości. Jeśli karmisz butelką, skonsultuj się z pediatrą i wybierz odpowiednie mleko modyfikowane, odpowiednie dla niemowląt z tendencją do kolek i zaparć.

 

 

Patrycja

Polecane